Facebook Google+ Twitter

Linux kontra Microsoft. Nie musimy się poddawać monopolowi

  • AAA AAA
  • Data dodania: 2007-01-05 16:58

Chyba wszyscy przynajmniej raz w życiu słyszeliśmy o systemie komputerowym, jakim jest "Windows". Użytkownicy komputerów wcale nie są skazani na jeden system operacyjny. W sukurs eksperymentatorom idzie darmowy system operacyjny Linux.

Windows - najpopularniejszy system operacyjny na rynku. To on jest sprzedawany z nowymi komputerami, to na niego jest pisana większość programów? Ale czy tak musi być? Nie dajmy się ogarnąć monopolowi, jaki narzuca nam firma Microsoft.

Zapewne czytając ten artykuł, pracujesz używając właśnie tego oprogramowania? Ale dlaczego? Dlaczego używasz tego produktu, skoro dostępnych jest bardzo wiele systemów o zbliżonej, a nawet większej funkcjonalności od Windows.

Windows XP Professional - cena systemu to około 500 złotych / Fot.
Alternatywne systemy operacyjne

Niektórzy pewnie nie słyszeli o platformach stanowiących alternatywę dla produktu firmy Microsoft - producenta wspomnianego systemu, a jednocześnie będącej firmą, która próbuje zdobyć monopol na rynku komputerowym. Ale takie systemy istnieją, a na dodatek są darmowe, w przeciwieństwie do produktów Microsoftu. Weźmy na przykład system Linux - jest to oprogramowanie darmowe, dostępne dla wszystkich. Dodatkowo każdy ma możliwość dokonywania w nim zmian, które uzna za potrzebne. Właśnie dlatego powstało bardzo wiele dystrybucji tego systemu, czyli wersji, które są stworzone na tych samych podstawach, ale zmienione w dalszym etapie tworzenia.

Mandriva - instalacja w bardzo intuicyjny sposób / Fot.
Coś na początek - Mandriva

Jedną z najprostszych wersji Linuksa jest Mandriva, do niedawna nazywająca się Mandrake. Jest to bardzo dobra alternatywa dla użytkowników Windows, niemających zbyt dużego pojęcia o dokonywaniu takich zmian w komputerze, jakimi są zmiany platformy.

Instalator w Mandrivie jest bardzo intuicyjny, prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces instalacji systemu na komputerze, podczas którego mamy całkowity wpływ na to, co będzie dostępne w naszym komputerze, np. nie musimy wgrywać przeglądarki internetowej, jeśli nie używamy internetu. W systemie Windows było to niedostępne - system chcąc czy nie chcąc instalował oprogramowanie do obsługi internetu (było to z resztą przyczyną procesu sądowego przeciw gigantowi z Redmont).

Już po zainstalowaniu Linuksa, jest on dostępny dla użytkownika, nie wymagając żadnych dodatkowych działań. Interfejs całego systemu jest bardzo zbliżony do tego, który znamy z Windows. Linux także posiada "menu start" oraz inne elementy znane w platformy stworzonej przez Microsoft.

Przesiadając się na Mandrivę nie stracimy także dostępu do naszych plików, zarówno graficznych, muzycznych, jak i tych, które tworzyliśmy w pakiecie Office. Linux zawiera bowiem oprogramowanie OpenOffice, które tak, jak sama platforma ma otwarty kod źródłowy - możemy zmienić dosłownie każdy element programu.Praca w systemie Linux jest bardzo podobna do obsługi Windowsa. Nowi użytkownicy nie mają się czego bać. / Fot.

Komunikacja z przyjaciółmi także nie sprawi żadnych problemów. Na Mandrivie możemy zainstalować mnóstwo komunikatorów, które umożliwiają komunikację z praktycznie wszystkimi istniejącymi sieciami - m.in. Gadu-Gadu, Tlen, Skype.

SuSE Linux - kolejna alternatywa

Jeśli już decydujemy się na Linuksa, mamy do wyboru wiele wersji - kolejna z nich to "SuSE". Ta wersja systemu jest także bardzo łatwa w obsłudze i nawet niedoświadczony użytkownik nie będzie miał z nim problemów. SuSE Linux pozwala na bezproblemową pracę w sieci i pracę z dokumentami pakietu Office, ale także nadaje się do pracy jako serwer. Podobnie jak w Mandrivie, w tym systemie został umieszczony bardzo łatwy w Kolejna dystrybucja - SuSE Linux / Fot. obsłudze instalator, z którym nikt nie powinien mieć problemów, oraz narzędzie do zarządzania systemem i zainstalowanym w nim programami, o trochę dziwnej nazwie - YaST2.

Czy jest tak trudno, jak się wydaje?

Zapytałem pana Grzegorza Nawrata, który na co dzień pracuje w niewielkim sklepiku komputerowym, jakie były jego "przeżycia" związane z pierwszym kontaktem z systemem Mandriva Linux.

– Z pozoru wszystko wydawało się trudne, a sama zmiana systemu wraz z zachowaniem wszystkich niezbędnych mi do pracy plików była praktycznie niemożliwa. Jednak to były tylko pozory. Wystarczyło poszukać trochę w internecie i już miałem całą masę programów, które umożliwiały bezproblemowe korzystanie z windowsowych programów. Sam proces zmiany systemu także nie był trudny. Wszystko instalowało się praktycznie samo. Po około godzinie system był gotowy do użycia. Wszystko wyglądało prawie tak samo, jak w XP - okno logowania, pulpit, podstawowe narzędzia. Po krótkim zapoznaniu się z systemem zainstalowałem wszystkie potrzebne aplikacje i rozpocząłem normalną pracę. Nie było tak źle, jak się na początku wydawało. Polecam wszystkim ten system.

Za i przeciw, czyli co wybrać

Przy wyborze platformy warto się zastanowić nad plusami i minusami zmiany. Oczywiście można brać pod uwagę posiadanie zainstalowanych dwóch systemów - Windows i Linuksa, ale takie rozwiązanie proponuję osobom, które posiadają zaawansowaną wiedzę na temat zarządzania dyskiem. Mniej doświadczonym użytkownikom polecam wybór tylko jednej platformy. Za wyborem Linuksa przemawia przede wszystkim jego dostępność - system jest oferowany za darmo oraz posiada otwarty kod źródłowy, czyli możliwość wprowadzania własnych zmian przez każdego użytkownika. Jednak wybierając Linuksa, trzeba wziąć pod uwagę to, że będziemy musieli zrezygnować z niektórych programów i gier.

Pozytywną cechą Windowsa jest z pewnością mnogość oprogramowania dostępnego na tę platformę - na każdym kroku możemy spotkać program działający pod systemem Microsoftu.

Porównując, Linux jest dobry do zastosowań sieciowych (np. serwer) oraz dla osób potrzebujących stabilnego i bezpiecznego systemu, i nie zniechęconych tym, że niektóre programy mogą nie działać. Windowsa powinny wybrać osoby, które potrzebują platformy, na której mogą zainstalować każdy program oraz są w stanie samemu ochronić swój system przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w sieci. Jednak decyzja, jaki system wybrać zależy już tylko od nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

zobaczcie sobie na youtub-ie co to jet beryl i jakie ma możliwość. Tego mi brakuje jeszcze w XP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

odmiana już poprawiona :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat. Gdyby jeszcze Blizzard zgodzil się na wypuszczenie Warcrafta pod Linuksa... No i fakt - odmieniając, piszemy "Linuksa", "Linuksowi" itd. :-) Pozdr. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • - -
  • 06.01.2007 10:09

Temat dobry, treść już nie. Bardziej to przypomina reklamę. Sam jestem w temacie ale po przeczytaniu nic bym nie wiedział.

I nie piszemy "LinuXa" a "LinuKSa". SUSE

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2007 10:09

Brawa za ciekawe porównanie i za popularyzację Linuksa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wielki plus za temat... ja już od dawna bawię się linuksem i choć mam dwa systemy windoza98 i ubuntu, to więcej czasu właśnie spędzam na pingwinie. Gdyby nie fakt, że do nauki potrzebuje czasem programy chodzące pod windą to dawno bym wywalił okna przez okno :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.