Facebook Google+ Twitter

Lip Dub - czyli studenci kręcą teledysk

Studenci nie przestają zaskakiwać nas swoją pomysłowością. Dowodem na to jest akcja Lip Dub. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Przede wszystkim muzyka i dużo dobrej zabawy.

Lip Dub narodził się bardzo spontanicznie. W 2006 roku Jake Lodwick, założyciel Vimeo, zamieścił w Internecie nagranie, na którym szedł ulicą, poruszając jednocześnie ustami do słów pewnej piosenki. Pod filmem dodał komentarz: „Czy jest na to jakaś nazwa? Jeśli nie, sugeruję "lip dubbing"." Pomysł takiego "udawanego śpiewu" bardzo szybko znalazł innych zwolenników.

Jake Lodwick - Lip dubbing

Wkrótce zaczęły powstawać grupy entuzjastów, którzy pracowali nad kręceniem własnych filmów. Do akcji zaczęły włączać się uniwersytety, które tworząc uczelnianego Lip Duba, łączyły dobrą zabawę z promocją szkoły.W końcu akcja dotarła również do Polski.

Jako pierwsi w naszym kraju, swojego Lip Duba stworzyli w 2009 roku studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Inne polskie uczelnie szybko poszły w ich ślady. Młodzi świetnie wczuli się w klimat całej zabawy. Zaczęły powstawać „lipdubowe” fankluby, samorządy, organizowano specjalne castingi na biorących udział w nagraniu "aktorów". Uczelnie mogą próbować swoich sił i konkurować ze sobą w tzw. "Lip Dub battle" – czyli konkursie na najlepszy film. Czasem powstają też "Mini Lip Duby" - krótsze nagrania, będące zapowiedzią akcji oraz zachętą dla innych studentów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Lip Dub oczywiście rządzi się swoimi zasadami. Jeśli chodzi o stronę "techniczną", głównym ograniczeniem jest sposób nagrywania. Film musi być nakręcony za jednym nieprzerwanym ujęciem, nie ma więc mowy o żadnych cięciach i montażach. Taki sposób filmowania jest cięższy w realizacji, daje za to wyjątkowy efekt. Inne, równie ważne zasady to przede wszystkim spontaniczność, autentyczność oraz praca zespołowa. Dobry Lip Dub powinien wyglądać tak, jakby wszystko to, co robią aktorzy, było wymyślane przez nich w samym momencie kręcenia. Istotny jest również luz i swoboda. Innymi słowy, klip powinien pokazywać dobrą zabawę zgranych ze sobą, spontanicznych ludzi.


Studenci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w takim nagraniu, niech mają oczy i uszy otwarte. Uczelnie organizujące Lip Duba zamieszczają odpowiednio wcześniej informacje o spotkaniach dla zainteresowanych. Jeśli Wasza szkoła nie ma jeszcze swojego teledysku, może warto wziąć sprawę w swoje ręce? Świetna zabawa gwarantowana!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.