Facebook Google+ Twitter

Lipcowe niebo będzie pełne spadających gwiazd

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-07-22 19:53

Jeśli prawdą jest, że każda spadająca gwiazda gwarantuje spełnienie jednego, wypowiedzianego w porę, życzenia, to w lipcu marzenia będzie można realizować w hurtowych ilościach.

[plik 0 lewa]Meteor, meteoryt i meteoroid to trzy różne rzeczy


Słońce okrążane jest przez grupy odłamków skalnych, określanych jako rój meteoroidów, a będących wynikiem zderzeń komet czy planetoid lub innych kosmicznych katastrof. Co pewien czas rój taki zbliża się do Ziemi. Wtedy niektóre meteoroidy są przechwytywane przez ziemskie pole grawitacyjne. Meteoroidy wpadają w ziemską atmosferę z prędkością ok. 20 km/s, natrafiają jednak na opór w postaci gazów atmosferycznych i wyhamowują. Ciepło wydzielane przy tarciu i temperatura górnych warstw atmosfery sprawiają, że meteoroidy nagrzewają się i zaczynają świecić, a świetlne ślady, które za sobą zostawiają, to meteory. Spadająca gwiazda jest po prostu romantyczniejszą nazwą meteoru. Większość meteoroidów zostaje unicestwiona w atmosferze, natomiast części niektórych docierają do ziemi. To właśnie one zyskały miano meteorytów.

ZOBACZ TAKŻE:

W nocy z czwartku na piątek pojawi się na niebie mnóstwo Perseidów
Spadające gwiazdy w lipcu na polskim niebie
Prof. Michał Różyczka: Najintensywniejszy deszcz Perseidów mamy już za sobą
Oglądaj wielki spektakl "spadających gwiazd"
Perseidy - atrakcją astronomiczną sierpnia
Noc z gwiazdami - obserwuj spadajace Perseidy
Lipcowe niebo będzie pełne spadających gwiazd

Można przewidzieć, kiedy spadających gwiazd będzie najwięcej


Zbliżanie się meteoroidów do Ziemi jest z reguły zjawiskiem cyklicznym ("z reguły", wszak może się przecież zdarzyć rój meteoroidów, który nie okrąża periodycznie Słońca). Poszczególne roje meteoroidów są więc obiektem badań naukowców. Przypisuje się im nazwy i tworzy ich charakterystykę: określana jest ich aktywność (niska, średnia, wysoka), prędkość, data występowania czy radiant (miejsce na niebie, z którego meteory „wybiegają”). I tak na przykład, najwięcej meteorów z widowiskowego roju Perseidy pojawi się nad ranem, 25 lipca, a "wybiegać" będą z pogranicza gwiazdozbiorów Kasjopei i Perseusza. Nie pozostaje więc nic innego, jak zastanowić się nad życzeniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

tekst wprowadza w blad! chcialbym wiedziec skad sa dane mowiace o tym, ze najwiecej Perseidow bedzie 25 lipca??!! stracilem dzisiaj duzo czasu dzwoniac po astronomachmach i wszyscy zgadzali sie ze zdaniem kolegi z torunia, ktory wyjasnil, ze perseidy najlepiej widoczne beda z 12 na 13 sierpnia! w lipcu owszem, beda widoczne 'spadajace gwiazy', ale beda to akwarydy (pisownia moze byc inna) i nie 25 a 28 lipca. beda jednak 3razy slabiej widoczne niz meteory w sierpniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2006 21:16

Jolu, dziękuję za korektę materiału. Co do Twojego pytania: 25 lipca wschód słońca będzie ok. 5.00. Myślę, że najlepszy czas na obserwację będzie pomiędzy 3.00 i 4.00 z hakiem. Do przepisu należy dodać bezchmurne niebo i jakieś miłe miejsce zdala od miasta (ja szczęśliwie w takim będę). Myślę, że jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, to naprawdę będzie na co popatrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr, to powiedz jeszcze, o której trzeba by wstać 25 ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.