Facebook Google+ Twitter

Lipcowe propozycje Dwukropka z RPA

Polonijny DWUKROPEK lipcowym numerze przedstawia kilka zapomnianych ciekawostek i Polaków,którzy zapisali się w historii swoimi działaniami.Dość często Polacy w kraju i zagranicą zapominają o taki ważnych wydarzeniach.

Okładka lipcowego numeru DWUKROPKA. / Fot. Scan okładkiPolonijny DWUKROPEK w lipcowym numerze przedstawia kilka zapomnianych ciekawostek jak też Polaków, którzy zapisali się w historii swoimi działaniami. Dość często Polacy w kraju i zagranicą zapominają o ważnych wydarzenia, które przeszły do historii.Pani Joanna Majksner - Pinska redaktor naczelny Dwukropka. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków

Periodyk jest wydawany w Republice Południowej Afryki. To miesięcznik dla Polaków w Cape Town. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

Międzynarodowy dzień szachów
Historia gry w szachy sięga kilkaset lat. Początki tej gry są indyjskie. Prawdopodobnie powstała w Indiach około V wieku. Pierwsza nazwa gry to „szaturanga”. W VI wieku gra przeszła do Chin pod nazwą „szatrang”. Kiedy Arabowie zdobyli Persję w VII wieku dotarła do Europy. Najpierw znana była w Hiszpanii, Portugalii i Sycylii.

Po kilkunastu latach trafiła do Anglii, a następnie do Skandynawii. Inaczej losy szachów potoczyły się na terenie Rosji, gdzie ta popularna gra trafiła bezpośrednio ze wschodu.

Gra w szachy jak też jej szachownica i pionki zmieniał kształty, kolory i nazwy. W XII wieku szachownica przybrała obecny kształt jak też kolorystykę. Obecnie gra jest bardzo popularna na całym świecie. Odbywa się wiele regionalnych, krajowych i międzynarodowych tematycznych imprez.

Kornel Makuszyński urodził się 8. stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa. Ojciec jego był emerytowanym pułkownikiem armii austriackiej potem zatrudnionym jako pisarz. Kornel wywodził się z wielodzietnej rodziny i był siódmym ich dzieckiem.

W 1895 rozpoczął naukę w Gimnazjum Stryjeńskim. Po jej ukończeniu w 1903 roku zaczyna studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego.

W okresie końcowym szkoły średniej rozpoczął pisać recenzje teatralne. W 1915 roku wraca do Lwowa i otrzymuje posadę kierownika działu dramatu teatru lwowskiego.

Jego najbardziej znana i popularna książka to „120 Przygód Koziołka Matołka”. Natomiast w okresie warszawskim z pod jego pióra wyszły między innymi takie utwory jak: Bezgrzeszne lata, Przyjaciele wesołego diabła, Awantury i wybryki małej małpki Fiki - Miki, Szatan z 7 klasy, Awantura o Basie, O wawelskim smoku, Szaleństwo panny Ewy i inne.

W 1931 roku otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Zakopanego, a następnie godność Honorowego Członka Związku Górali. Zmarł 31 lipca 1953 w Zakopanem i tam został pochowany.

40 lat temu powstał Fiat 126 P
W zakładach samochodowych w Bielsku Białej na terenie Śląska 22 lipca 1973 roku uroczyście uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126 P. Przez wiele lat ten pojazd był marzeniem wielu Polaków. A i obecnie jego chrzęst wspomina się z łezką w oku.

Swój początek nazywany potocznie „maluch” wziął się od włoskiego modelu Fiata 500 zwanego Topolino, które produkcje rozpoczęto w 1936 roku we Włoszech.

Uchwałami ówczesnej słusznej władzy politycznej lat siedemdziesiątych, Polska zaciągnęła miliardową pożyczkę między innym na rozwój przemysłu samochodowego.

Na podstawie Uchwały nr 123 z 1971 roku, której zabroniono publikacji rząd podjął decyzje zawarcia Umowy podpisanie kontraktu i zakupu licencji Fabryce FIATA we Włoszech bez względu na koszty operacji.

Na terenie Bielska Białej koło Czechowic umieszczono budowę Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Oficjalnie 1 stycznia 1972 roku powstaje FSM. Od podpisania umowy licencyjnej do produkcji musiał minąć pewien czas. Na ten okres z warszawskiej Fabryki Samochodów FSO na Żeraniu przeniesiono montaż wówczas popularnego samochodu małolitrażowego o nazwie „Syrenka”. Produkcja tego auta zakończono w 1983 roku.

Z uwagi na wzrost produkcji wyniku dużym zainteresowaniem zakupu malucha w dniu 18 września 1975 uruchomiono drugi zakład FSM w Tychach koło Bielska Białej.

Po zmianach politycznych i gospodarczych dniu 22 września 2000 roku zakończono produkcję i w tym dniu zjechał z taśmy montażowej ostatni Fiacik 126 P. W okresie jego produkcji stale modernizowano i udoskonalano konstrukcje aby chociaż trochę unowocześnić.

Tatrzańska Orla Perć
Obecnie na terenie Polski jest kilkaset różnych szlaków turystycznych. Z ich oznakowaniem możemy spotkać głównie w górach, ale też są miejskie, nad morzem, Mazurach oraz specjalistyczne jak szlak techniki na Śląsku.

W Tatrach 16 lipca 1903 roku rozpoczęto wyznaczanie i budowę szlaku turystycznego o nazwie ORLA PERĆ. Na przełomie XIX i XX wieku wytyczono znaczną jego część, która istnieje do dzisiaj.

Profesor Franciszek H. Nowicki z Krakowa zaproponował w 1901 roku utworzenie i oznakowanie dalszych fragmentów szlaku. Nowy fragment prowadził przez Wodogrzmoty Mickiewicza przez Wołoszyn, Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch na Zawrat. Od Zawratu połączył się z już istniejącym, który prowadził na Świdnicę, a następnie miał biec na Kasprowy Wierch i dalej przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej.

Niestety w swej historii szlak był kilkakrotnie modernizowany i zmieniano niektóre fragmenty trasy. Ostatnio w latach dziewięćdziesiątych Tatrzański Park Narodowy przeprowadził kompletny remont, podczas którego między innymi zamontowano nowe zabezpieczeń i przeprowadzono korekty trasy.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.