Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29533 miejsce

Lipcowy Jarocin Festiwal

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-14 10:19

Zbliża się tegoroczny Jarocin Festiwal, wydarzenie muzyczne dobrze znane w Polsce. Znów wystąpi wiele znanych zespołów.

Jarocin Festiwal / Fot. www.dlastudenta.plZnany bardziej starszym niż młodszym pokoleniom festiwal w Jarocinie ma już na karku prawie cztery dekady. Początkowo była to skromna, nie pozostawiająca większych znamion impreza, aż do czasu, gdy grupa ludzi postanowiła wprowadzić przegląd zespołów – początkowo nazywany ”Wielkopolskie Rytmy Młodych”. Nikt się nie spodziewał, że takie mało znaczące wydarzenie nabierze, aż tak dużego rozmachu i przeobrazi się w festiwal. Z roku na rok przyjeżdżało coraz więcej przeróżnych zespołów z każdego zakątka kraju, a zwiększające się zainteresowanie mediów potwierdzało jego fenomen.

Za czasów PRL, festiwal w Jarocinie był azylem od szarej codzienności – występowały niezależne zespoły, których nie prezentowano w radiu oraz panowała wolność w ubiorze i wyrażaniu swoich poglądów. Warto dodać, że w Jarocinie debiutowały i takie zespoły jak: Acid Drinkers, Armia, Brygada Kryzys, Dezerter, Dżem, Hey, Sztywny Pal Azji czy TSA. W 1994 roku odbyła się ostatnia edycja festiwalu przed jej reaktywacją. Głównymi przyczynami zamknięcia na długi czas festiwalu były problemy finansowe organizatorów oraz konkurencyjne imprezy, takie jak darmowy Woodstock.

Festiwal w Jarocinie odbył się ponownie po wieloletniej przerwie w 2005 roku. Celem tego zajścia było przywrócenie jego dawnego uroku i klimatu, jaki panował za zamierzchłych czasów PRL. Nasuwa się konkluzja, a mianowicie - jakie rezultaty przyniosła reaktywacja przedsięwzięcia? Na temat "starego" oraz "nowego" festiwalu w Jarocinie wypowiedzi udzielił dziennikarz muzyczny z wrocławskiej redakcji dlaStudenta.pl, Radosław Ząb:

- Trzeba zdecydowanie podkreślić, że tzw. stary Jarocin, którego kres nastąpił w 1994 roku był zupełnie innym festiwalem niż ten, który odbywa się obecnie. Nie tylko jeżeli chodzi o muzykę, ale przede wszystkim jeżeli chodzi o sytuację społeczno-polityczną na jakiej wyrosła ta impreza. W latach osiemdziesiątych Przegląd Młodych Kapel w Jarocinie był jedynym festiwalem w Europie środkowo-wschodniej. Dziś takich imprez jest mnóstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.05.2009 17:17

W związku z tym, że to jest jeden z moich pierwszych artykułów dla wiadomości24, prosiłbym o opinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.