Facebook Google+ Twitter

"Lipiec" Iwana Wyrypajewa w reżyserii autora w Teatrze na Woli

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-01 13:03

Iwan Wyrypajew, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów (m.in. „Tlen”, „Księga Rodzaju 2”) i reżyserów (filmy „Euforia” i „Tlen”) pracuje w Warszawie. W Teatrze Na Woli realizuje własny tekst „Lipiec”, który polska publiczność usłyszy po raz pierwszy. Wcześniej zrealizowany był m.in. w Rosji (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Nowaja Drama”) i w Niemczech (Nagroda dla najlepszego dramaturga).

 / Fot. Teatr na WoliKrytycy pisali o „Lipcu”, że to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich początku XXI wieku, samego Wyrypajewa określając mianem współczesnego Dostojewskiego.

„Lipiec” to spektakl dramatyczny, w którym aktorka Karolina Gruszka, grająca wcześniej główną rolę w filmie Wyrypajewa „Tlen”, mierzy się z przerażającym, a jednak nie przestającym uwodzić poetyckim i metaforycznym tekstem. Granica pomiędzy okrucieństwem a pięknem jest omal niewidoczna.

Swoim spektaklem Iwan Wyrypajew chce wskazać widzowi światło, jakie bije nawet z najtragiczniejszych historii. Idąc za filozofią prawosławia, a zwłaszcza za myślą ojca Pawła Floreńskiego, rozstrzelanego przez NKWD, autora głośnej książki „Ikonostas” Iwan Wyrypajew prowadzi bohatera sztuki tak, by odnalazł dom Boga „za czarnym lasem, a nie za piękną łąką”.

Bohater „Lipca” jest jak zagubiona dusza, która odnajduje samą siebie i znajduje w sobie więcej, niż samą siebie.
Z piekła wznosi się do świata aniołów. Nie jest bez znaczenia, że Wyrypajew zaczął pisać tekst „Lipca” tuż po zakończeniu pracy nad filmem „Euforia”.

Premierowe wykonanie „Lipca” w Teatrze Na Woli 9 października, jednak pierwsze spektakle już kilka dni przed premierą. Reżyser będzie obecny na każdym spektaklu prowokując widzów do rozmowy.

Jak każda praca Wyrypajewa i ta powstaje w pełnej tajemnicy. Reżyser zabronił ujawniania treści spektaklu i kulis jego powstawania przed premierą.

"Lipiec"
Występuje: Karolina Gruszka
Najbliższe spektakle:
17-18 grudnia, godz.19.30
19-20 grudnia, godz.19.00

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

ul. Kasprzaka 22, Warszawa

tel. +48 (22) 632 24 78
bilety@teatrnawoli.pl
www.teatrnawoli.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.