Facebook Google+ Twitter

Lipiec w październiku, czyli prapremiera sztuki Wyrypajewa

W warszawskim Teatrze Na Woli miała wczoraj miejsce prapremiera spektaklu "Lipiec", wg tekstu i w reżyserii Iwana Wyrypajewa, z Karoliną Gruszką w głównej roli.

 / Fot. Teatr Na Woli"Lipiec" jest sztuką intrygującą. Wydaje się być monologiem głównej postaci, choć nie do końca, ze względu na pojawiających się innych aktorów: Łukasza Czapskiego, Sławomira Dolińca, Łukasza Meduza-Wieczorka, Jarosława Zawadkę. Główną postacią, która niestrudzenie, opowiada swoją historię jest mężczyzna, ale zgodnie z wolą autora, ma go grać kobieta. W tej roli wystąpiła więc w Teatrze Na Woli Karolina Gruszka. Główny bohater, to najprawdopodobniej Rosjanin. Jego dramatem jest usposobienie mordercy, a zarazem ludożercy. Przekracza on wiele razy granicę między dobrem i złem, będąc w jednej chwili zdolnym do miłości w szpitalu psychiatrycznym, którego pacjentem się staje, by za moment przemienić się w okrutnego zbrodniarza, bynajmniej nie po raz pierwszy. Całość przeplatana jest multimedialnymi projekcjami.

Sam Iwan Wyrypajew, będący dramatopisarzem, aktorem i reżyserem, w jednym z wywiadów, określił swoją sztukę, jako opowieść o miłości. Krytycy natomiast sformułowali opinię, iż jest to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich XXI wieku, nazywając autora współczesnym Dostojewskim. Potwierdzają to zdobyte nagrody, tj. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu "Nowaja Drama" w Rosji i Nagroda dla najlepszego dramaturga w Niemczech.
Jego ostatnie dzieła teatralne, to, poza Lipcem, m.in. Tlen i Księga Rodzaju 2, a filmowe Euforia (pierwszy film w dorobku, otrzymał za niego m.in. Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym, którego 25 edycja wczoraj się rozpoczęła), a także Tlen, gdzie główną rolę zagrała właśnie K. Gruszka, a który można było już zobaczyć w trakcie tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Warto zaakcentować, iż to Wyrypajew wybrał Teatr Na Woli na miejsce pierwszej polskiej edycji "Lipca". Podobno przygotowanie premiery przesunęło o pół roku zdjęcia do jego kolejnego filmu.

Spektakl, na pokazach przedpremierowych, można oglądać już od ostatniego wtorku, jednak wczorajszy został określony jako prapremiera. Regularnie będzie wystawiany od 20 listopada 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.