Facebook Google+ Twitter

„LIRYKOŻERCY. Herbert” - nowocześnie o wielkim poecie

Współautorzy: Kuba Kubajewski

Rok 2008 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem wybitnego, zmarłego w 1998 roku, poety Zbigniewa Herberta. Oficjalna inauguracja odbędzie się 18 lutego w Teatrze Narodowym.

www.herbert2008.pl/lirykozercy/ / Fot. screenZbigniew Herbert należy do grona najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się w 1924 roku we Lwowie. Uzyskał tytuły magisterskie z ekonomii na Akademii Handlowej w Krakowie oraz prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Herbert zadebiutował jako poeta w 1950 roku. Na łamach tygodnika "Dziś i jutro" opublikowano jego pierwsze wiersze: Napis, Pożegnanie września i Złoty środek. Na początku swojej literackiej drogi współpracował także z Tygodnikiem Powszechnym, Przeglądem Powszechnym i Twórczością. Współredagował miesięcznik Poezja.

Przez wiele lat Herbert mieszkał poza granicami kraju i był uznawany za sztandarowego poetę opozycji. Do Polski wrócił w 1992 roku. Herbert opierał się w swoich utworach na podstawach kultury europejskiej. Jego wiersze zawierały bardzo głębokie przemyślenia, wyrażone za pomocą prostego języka. Najważniejsze bowiem było moralne przesłanie. Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.Grób Zbigniewa Herberta na warszawskich Powązkach; http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Zbigniew_Herbert_monument.JPG / Fot. Mariusz Kubik, zdjęcie na licencji GNU

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego, jednak wdowa po poecie Katarzyna Herbertowa odmówiła przyjęcia odznaczenia. Prezydent Lech Kaczyński ponownie odznaczył poetę Orderem Orła Białego. W 2007 Katarzyna Herbertowa oraz Halina Herbert-Żebrowska, siostra poety, odebrały odznaczenie z rąk prezydenta.

Uroczystość rozpocznie się galą, na której Bogdan Zdrojewski – minister kultury i dziedzictwa narodowego - oficjalnie otworzy rok Herberta. Podczas gali nastąpi też wręczenie nagród w konkursie na logo roku. Pierwsza część wieczoru zostanie uświetniona recytacją wierszy poety przez Zbigniewa Zapasiewicza.

Druga część wieczoru jest przeznaczona dla szerszego grona odbiorców. „LIRYKOŻERCY. Herbert” to nowoczesny, pełny multimedialnych projekcji, interaktywny projekt, którego celem jest zainteresowanie odbiorcy sylwetką poety poprzez czynny udział w zaplanowanych atrakcjach.

W godzinach 20-23 każdy będzie mógł pobrać wiersze w wersji audio na własny telefon komórkowy (dostępne także na wiersze w formacie mp3 – przyp.red.), obejrzeć obrazy artysty oraz multimedialne instalacje, a także „dotknąć” twórczości Herberta. Uczestnicy będą bowiem mieli okazję tworzyć własne wiersze z fragmentów utworów poety. W programie zaplanowano też sesję
malarsko-czytelniczą prowadzoną przez Jakuba Rebelkę – młodego twórcę komiksowego, laureata wielu konkursów komiksowych. W przygotowanym „anty-panelu” eksperci będą udzielali informacji związanych z Herbertem.

O godzinie 23. rozpocznie się live-act wyreżyserowany przez Łukasza Garlickiego i współtworzony m.in. przez znaną aktorkę Agnieszkę Grochowską (m.in. „Pręgi”, „S@motność w sieci”, „Warszawa” - przyp. red.).

„LIRYKOŻERCY. Herbert” został przygotowany przez młodych, utalentowanych ludzi. Reżyserka i autorka scenariusza całego projektu Monika Grochowska – stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego - ma zaledwie 26 lat. Wiek twórców oraz wykorzystanie technik multimedialnych to główne aspekty wydarzenia, które zwiększają szansę zainteresowania młodzieży poezją i przekazania wartości zawartych w twórczości Herberta.

Źródła:
Strona o Zbigniewie Herbercie
Strona projektu "LIRYKOŻERCY.Herbert"
Biblioteka Narodowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Największy z polskich poetów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiscie ze bedzie, jutro sie tam wybieramy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa zapowiedź. Będzie relacja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.