Facebook Google+ Twitter

Lis, Lisek Chytrusek i Konstytucja

W programie "Tomasz Lis na żywo" Donald Tusk wielokrotnie unikał odpowiedzi na konkretne pytania. Ucieka od tematu „narracji o Polsce”.

zamiast odpowiedzi na temat zarzutu „zdrady o świcie” metaforycznie odnoszącej się do skandalicznego oddania śledztwa w sprawie Katastrofy Smoleńskiej całkowicie w ręce Rosjan- próbuje analizować twórczość Herberta i..pontyfikat Jana Pawła II. Tą ucieczkę od konkretów składam na wrodzoną niechęć Tuska do dopowiedzi na trudne pytania i umiejętność gładkiego lawirowania, niż na niezrozumienie pytań Tomasza Lisa. Tusk zresztą sam kiedyś mówił „"Mam dość naturalną skłonność, może nawet zbyt perfekcyjnie ją wyszlifowałem, unikania sytuacji, które wiążą się z czymś przykrym albo z wysiłkiem.”

Media skupiają się dzisiaj na wypowiedzi Tuska: Jarosław Kaczyński uważa, że wynalazł patent na Polaka.Jest rzeczą niezwykle niebezpieczną, jeśli ktoś, kto aspiruje do władzy, chce tej władzy po to, aby każdemu z osobna mówić: "Przygotowałem ci ramy, wzór, uniform i masz być taki i taki". W dodatku ja jestem "otwarta opcja kaszubska", a już z moim dziadkiem, to w ogóle się w tej Polsce nie mieszczę - przyznał w programie "Tomasz Lis na żywo" premier Donald Tusk. „.I przestrzega przed Kaczyńskim…

Donald Tusk znowu nie odpowiada na konkretne pytanie Lisa o wizję nowoczesnego patriotyzmu i zarzut prezesa PiS.źe w wywiadzie dla GW premier nie powiedział nic o tym, że warto być Polakiem, że Polska daje poczucie dumy. Jaka ta Polska powinna być…

Odpowiedź Tuska, rozwlekła i rozmyta sloganami, niesie bardzo dziwne tezy. Bo co ma znaczyć „otwarta opcja kaszubska”? Czy to, że premier nadal utożsamia się z wizją Polski Regionalnej, którą prezentował wprost w 1992 roku na Zjeździe w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim? Czy dlatego jego formacja polityczna zawarła koalicję z RAŚ, która głosiła do niedawna oficjalnie na swoich stronach internetowych potrzebę stworzenia niezależnego Regionu w Polsce?.Wcześniej Premier reagował z oburzeniem na zarzut ujawnienia jego niemieckich korzeni ( zaprzeczając), dzisiaj –kolejny raz czyni z tego atut swojej nowoczesności.*. Ale to nie pochodzenie Donalda Tuska stanowi potencjalne zagrożenie dla wiary w to, że premier będzie bronił interesów polskiej racji stanu. Zagrożenie może stanowić to, co on może rozumieć pod swoją „otwartą kaszubskością.”. Szczególnie, gdy część ludzi skupionych w ZKP, ma wyraźne ciągotki, wyrażane także przez Tuska w przeszłości. ZKP aktywnie agitowało za wpisywaniem w spisie powszechnych narodowości kaszubskiej, a obecnie prowadzi ankietę wśród swoich członków, w której na dzień dzisiejszy wygrywa opcja ”Kaszubom potrzebny jest nowy ruch narodowy na miarę RAŚ.”**

Warto pytać Tuska o jego wizję Polski. Nie dać się zbyć sloganami, jak to miało miejsce w przypadku Lisa. Nie dać się wpuścić na tor rzekomej woli uniformizacji Polaków przez Kaczyńskiego. Spin doktorzy PO i premiera perfekcyjnie straszą PiSem i Kaczyńskim. Nie maja jednak wpływu, na uzasadnienia. A to uzasadnienie, którego użył Donald Tusk w rozmowie z Lisem, może okazać się podświadomie ujawnionym największym niebezpieczeństwem dla jedności Polaków.

Dzisiaj jest Święto pierwszej Konstytucji w Europie, polskiej Konstytucji 3 Maja. Warto z tej okazji przypomnieć tą obecnie obowiązującą. Bo to ona nakłada ramy dla wszystkich obywateli, którzy zamieszkują Polskę. To ona, a nie żaden polityk (Tusk, Kaczyński) stanowią ramy, wzór i uniform Polaków. Coś, o czym zapomniał albo nie chce pamiętać premier Polski Donald Tusk.

Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.(…)Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.* Kolejny, bo wcześniej mówił „*Przez lata zastanawiał się, co tak naprawdę znaczą słowa "pomuchelkop", "lorbas" czy "bowke", którymi ojciec co wieczór wołał go z podwórka na kolację. Jeszcze zanim pochodzenie rodzinne stało się sprawą wagi państwowej, Tusk przyznawał w wywiadach, że w domu kolędy śpiewało się po niemiecku. Gdyby jednak rozrysować drzewo genealogiczne rodziny Tusków, to okaże się, że jedynym przodkiem z niemieckimi korzeniami nie jest wcale słynny dziadek z Wehrmachtu Józef Tusk, tylko babka ze strony matki. To Anna Liebke, Niemka, która wyszła za mąż za Polaka Franciszka Dawidowskiego.”.

**

Czy Kaszubom potrzebny ruch na miarę śląskiego RAŚ

Zakończona 24.4.2011 23:59

Interesy Kaszubów dobrze reprezentuje już Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
27 % (40)

Kaszubi powinni powołać nowy ruch wspierający ich narodowe aspiracje
44 % (64)

Kaszubi są Polakami a pomysły o narodzie kaszubskim to mrzonki
13 % (19)

Żadne działania nie pomogą już Kaszubom, ich język i kultura skazane są na wymarcie
15 % (22)

Głosów: 145

http://www.wykop.pl/link/725171/donald-tusk-w-programie-tomasz-lis-na-zywo/

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nie-mieszcze-sie-w-patencie-na-polaka-wedlug-kaczy,1,4260449,wiadomosc.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Tusk-palil-marihuane-i-mieszkal-
w-baraku,wid,9941102,wiadomosc_prasa.html

http://naszekaszuby.pl/modules/news/

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.