Facebook Google+ Twitter

List artystów, dziennikarzy i naukowców przeciwko pomnikowi czterech śpiących na Pradze

30 artystów, dziennikarzy i naukowców podpisało się pod listem otwartym przeciwko powrotowi na Pragę pomnika Braterstwa Broni, potocznie nazywanego pomnikiem czterech śpiących. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Kazik Staszewski, Paweł Kukiz i Marcin Meller.

 / Fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.Pomnik Braterstwa Broni odsłonięto 18 listopada 1945 r. Znajdował się na placu Wileńskim w Warszawie. Na czas budowy II linii metra został zdemontowany. Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy po zakończeniu prac budowlanych monument miał wrócić w pobliże dawnej lokalizacji (około 100 metrów dalej niż pierwotnie).

List przekazany Polskiej Agencji Prasowej podpisało 30 osób z różnych środowisk. Naukowców reprezentują m.in. powstaniec warszawski prof. Witold Kieżun, ekonomista prof. Ryszard Bugaj. Wśród artystów znaleźli się: Adam Ferency, Kazik Staszewski, Paweł Kukiz, Antonina Krzysztoń czy Edward Dwurnik. List podpisali też dziennikarze: Marcin Meller, Bronisław Wildstein czy Piotr Skwieciński.

"Pomnik Braterstwa Broni jest jednym z symboli sowieckiej dominacji w naszym mieście. Inskrypcja na cokole głosi:"Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego". Trudno o bardziej kłamliwy napis. Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wolności i niepodległości, ale nowe zniewolenie" - piszą sygnatariusze listu. Jednocześnie dodają, że nie winią za to młodych rosyjskich żołnierzy. Nazywają ich ofiarami tej wojny. "Zwykle nie podpisujemy listów otwartych, dzielą nas poglądy polityczne i wybory ideowe. Łączy jednak sprzeciw wobec pomysłów na uczczenie najeźdźców i gwałcicieli. Na to naszej zgody nie ma" - twierdzą.

Przedstawiciel stołecznego magistratu nie widzi szans, by pomnik pojawił się na dawnym miejscu w tym roku. "Teraz skupiamy się na zakończeniu prac przy budowie metra - naszym priorytetem jest przywrócenie do ruchu ulic, które przez ostatnie miesiące zajmowali jego budowniczowie. Trwa rewitalizacja placu Wileńskiego - będzie to duży węzeł przesiadkowy, ale zależy nam, żeby było to też miejsce przyjazne mieszkańcom" - mówił rzecznik urzędu Bartosz Milczarczyk. W listopadzie odbędą się wybory. Niewykluczone, że nowa Rada Warszawy uchyli poprzednią uchwałę

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

/Zresztą wiem, że nie byłoby to zgodne ze stosunkiem Stwórcy do tego co stworzył oraz po co.../

Przykład tego, w jak "niezauważalny" sposób słowo "wierzę" zamienia się w słowo "wiem".
W naturalny sposób zresztą. W końcu jak wiem, to wiem ;)


/Rety! Postęp jaki osiągnęliśmy przez te 25 lat po prostu oszałamia./

Są obszary, w których "oszałamia" pozytywnie. Dostęp do danych na przykład. Nie wszystkich - rzecz jasna. Ale w n iektórych dziedzianach, przy włączonej dedukcji - wystarczający.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłaby, gdyby jeszcze można było określić ile krwi z nas wypije. Nie jestem wściekłym radykałem, więc nie żądam całkowitej wolności od picia krwi przez pijawki. Zresztą wiem, że nie byłoby to zgodne ze stosunkiem Stwórcy do tego co stworzył oraz po co... Jeśli się jednak nie ma czegoś w oryginale to szuka się namiastki, np. w postaci kopania leżącego. Tylko, że na dodatek ten leżący właśnie wstaje i może kopnąć w kostkę i chyba właśnie kopnął. Odkopnięty, że tak to określę, będzie mógł pokuśtykać nad Wisłę, aby po paru piwach dać głośny wyraz swemu rozczarowaniu cholernym i niesprawiedliwym światem przy użyciu kuchennej łaciny, a potem nawciskać donosicielom tam, gdzie mu się zdaje, że jest anonimowy.

Rety! Postęp jaki osiągnęliśmy przez te 25 lat po prostu oszałamia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja myślę, że Pan Robert ma rację z tą wolnością... Teraz przecież w sposób demokratyczny można wybrać sobie pijawkę. Po prostu idzie się do urny i wskazuje tę, która mi się podoba i nie muszę nikomu tłumaczyć dlaczego ją właśnie wybrałem. Czyż nie jest to wolność w wyborze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolna Polska?!?
Panie Robercie, pan raczy żartować.
Nawet pan jest zniewolony...

Komentarz został ukrytyrozwiń

P. S. Boleję nawet nad zniszczeniem pomnika cesarza Wilhelma I w Szczecinie. To było dzieło sztuki i jeść nie wołało. Niestety, na to nie było wpływu - wielki brat wiedział lepiej. Historia lubi się powtarzać tym, którzy nie wyciągają z niej właściwych wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolna Polska? Wolna droga do szukania jedzenia po śmietnikach? Wolna droga do wyprowadzania polskich pieniędzy za granicę w dowolnych ilościach? Wolna droga na tamten świat dla emerytek, gdy muszą wybierać: jedzenie, czynsz czy lekarstwa? Nie za taką wolność ludzie walczyli. Zastanawiam się nieraz przechodząc obok krzyża na miejscu straceń powstańców styczniowych: czy oni walczyli o Polskę w której Polak nie będzie gospodarzem, a tylko nisko płatnym najemnikiem? Z pewnością nie! To jest zresztą jedyny pomnik, któremu się kłaniam.

A pomniki... Cześć tym, co nadstawiali karku w walce z hitlerowcami... Umówmy się może, że likwidujemy wszystkie pomniki. łącznie z Zygmusiem Wazą wymachującym szablą, którą chciał nawracać "dyzunitów" na jedyny właściwy kształt krzyża i nie stawiamy żadnych nowych albo szanujmy wszystkie jednakowo. każdy na swoim miejscu. Wszystko inne będzie dla mnie i wielu ludzi samodzielnie mśylących bałwochwalstwem, pozoracją patriotyzmu i kołtuństwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"bardzo szybko pozbyli się symboli rosyjskich cerkwie poszły do nieba"

No, dla chrześcijanina to raczej nie jest powód do dumy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

II Rzeczpospolita gdzie żyli ludzie nie kierujący się poprawnością polityczną bardzo szybko pozbyli się symboli rosyjskich cerkwie poszły do nieba pomniki generałów rosyjskich i cara także samo jeszcze nawet przed końcem I wojny. Nikt nie musiał pisać listów poparcia to była oczywista oczywistość.
My się cackami z sowieckimi symbolami z powodów? właśnie jakich? Skoro sowiecki namiestnik Jaruzelski doczekał się hołdów państwowych po śmierci to jest to jedna z odpowiedzi. Ci co tak skamlą teraz też płakali za pomnikiem Dzierżyńskiego rozwalonym w nowej II RP? Ludzie żyjemy w wolnej Polsce a nie dalej w kolonii sowieckiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto ty jesteś?
- Jewropejczyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkiem niebrzydki ten pomnik. Wolę już w miarę estetyczne (tylko przydałaby się renowacja, na którą rzecz jasna nikt nie wyłoży) symbole dawnej moskiewskiej dominacji, niż obecne żałośnie kiczowate tęczowe dominacji brukselskiej. Najbliższe memu sercu byłyby oczywiście symbole dominacji Polaków na swej własnej ziemi, ale takowe już coraz rzadziej się już uświadcza... od chwilowej postkomuszej wyzwoleniowej euforii Polacy coraz bardziej zapominają kim są i jaką właściwie wartość niesie przynależenie do jakiegokolwiek w ogóle narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.