Facebook Google+ Twitter

List biskupów w trosce o dobro języka polskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-12 13:02

Biskupi skierowali do wiernych list pasterski o bezcennym dobru języka ojczystego. Dziękują w nim ludziom kultury dbającym o wyrażanie myśli w zachwycający sposób.

W liście, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę, 17 stycznia, hierarchowie apelują do wszystkich Polaków, aby zaangażowali się w inicjatywy zmierzające do obrony kultury i piękna polszczyzny.

Biskupi przypominają, że język to bezcenne dobro każdego narodu, w którym wyraża się jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Podkreślają, że język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu, a jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu.

Episkopat dziękuje też ludziom kultury, którzy dbają, by ich zamysł i myśl zostały oddane w piękny, zachwycający sposób, budujący przestrzeń wzajemnego ubogacenia i dobra.

Słowa podziękowania biskupi kierują także do polonistów i bibliotekarzy. Z uznaniem odnoszą się do plebiscytu „Mistrz Mowy Polskiej", „Dyktanda Ogólnopolskiego" oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom". Dostrzegają też kapłanów, którzy przekazując Słowo Boże troszczą się także o językowe piękno przekazu.

Biskupi z ubolewaniem zauważają, że wraz z rozwojem kultury masowej nasiliły się w ostatnich latach zjawiska degradacji kultury i języka polskiego. Dodają, że szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej poprzez ukazywanie w sposób karykaturalny tradycji narodowej.

Jak podkreślają biskupi, niezrównanym mistrzem polskiej mowy był papież Jan Paweł II. Zachęcają, by mówienie na co dzień pięknym językiem polskim stało się troską wszystkich, a szczególnie osób publicznych na każdym poziomie i stanowisku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.