Facebook Google+ Twitter

List do UE w sprawie obrony mniejszości religijnych czy chrześcijan?

W najbliższych dniach ministrowie spraw zagranicznych kilku krajów UE wystąpią z listem do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton w sprawie obrony mniejszości religijnych. W inicjatywie weźmie też udział Polska.

http://tinyurl.com/PAPlist

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał Trybunał w Strasburgu. Trybunał badał sprawę rodziny Grzelaków przeciwko Polsce.

Skargę do Trybunału złożyli w 2002 roku Urszula i Czesław Grzelakowie z Wielkopolski. Twierdzili, że ich syn Mateusz nie miał możliwości uczęszczania na lekcje etyki, a także był dyskryminowany przez szkołę i innych uczniów, gdyż nie chodził na religię. Nie miał też - jak pisali w skardze - opieki w czasie, kiedy inni uczniowie byli na lekcji religii. Zwracali też uwagę, że syn dwukrotnie zmieniał szkołę.

Trybunał uznał, że doszło do naruszenia art. 14 Konwencji, zakazującego dyskryminacji w związku z art. 9, gwarantującym wolność myśli, sumienia i wyznania. W uzasadnieniu Trybunał podkreślił, że uczniowie uczęszczający na religię mają na świadectwie ocenę, podczas gdy osoba niewierząca, która chciała uczęszczać na etykę, ma w tym miejscu przekreślone słowa religia/etyka.

Wyrok zapadł stosunkiem głosów sześć do jednego. Trybunał nie zasądził żadnego odszkodowania, uznając, że uznanie naruszenia Konwencji powinno być wystarczającą satysfakcją. Grzelakowie domagali się od państwa polskiego 150 tys. euro zadośćuczynienia."

(kkz) http://wiadomosci.onet.pl/2184665,12,trybunal_wydal_wyrok_ws_religii_w_polskich_szkolach,item.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą - dziwnie zamiennie mówi się przy tym o prześladowaniu "mniejszosci wyznaniowych" i "chrześcijan"... A to nie można po prostu o mniejszościach wyznaniowych? Pewnie nie, bo by się wpierw niektóre kraje musiały uderzyć we własne piersi i gęsto tłumaczyć z takich przypadków jak np. opisywane onegdaj na W24: link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A starczy aby ściany w takiej klasie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 05.01.2011 12:34

Proponuje ''dowierzać'' nieobojętne nam symbole obok krzyża, bezie to taki ekumeniczny performance...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może "Polska" by wpierw zajęła się w tym względzie np. krzyżami w świeckich szkołach??? :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.