MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

List od czytelnika. Farmy wiatrowe a ekologia

Artur Hampel
Artur Hampel
Widok wiatraków za ścianą lasu (woj.pomorskie)
Widok wiatraków za ścianą lasu (woj.pomorskie) Artur Hampel
Farmy wiatrowe wyrastające jak grzyby po deszczu. Ludzie cieszą się z ekologicznej energii. Czy naprawdę jest to powód do wielkiej radości?

Jeden z czytelników naszego serwisu zadał pytanie dotyczące elektrowni wiatrowych.

"Panie Arturze zwracam się do pana jako ekologa, przyrodnika. Jakiś czas temu zaangażowałem się w kampanię przeciwko instalacji elektrowni wiatrowych na obszarze mojego sołectwa. Głównym argumentem była zbyt bliska lokalizacja od siedlisk ludzkich (380m). Zdaję sobie sprawę, że w polskim prawodawstwie nie ma wskazań, co do minimalnych odległości. Chciałbym poznać pana zdanie na temat istoty farm wiatrowych w Polsce." Łukasz A Zaranek

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł, choć w części da na nie odpowiedź.

Farmy wiatrowe nie są aż tak ekologiczne jakby się to mogło wydawać. Pamiętać należy, że trzeba je wyprodukować i zainstalować, a to nie dzieje się bez szkody dla środowiska. Kolejnym argumentem na minus jest wyłączenie ogromnych obszarów krajobrazowych z eksploatacji pod względem walorów estetycznych. Nasz krajobraz jest już poprzecinany liniami przesyłowymi wysokiego i innego napięcia, jest wiele instalacji masztowych telefonii komórkowej, są też działające już farmy wiatrowe. Taki krajobraz nie tylko uniemożliwia wykonanie zdjęć dzikiej przyrody, ale silnie ingeruje w nasze samopoczucie. Wiatraki stwarzają jeszcze większe ograniczenia widokowe i trudno by było twierdzić, że są piękne (to nie drewniany wiatraczek ze swoim klimatem).

Z punktu widzenia ekologicznego, krajobraz, który nas otacza ma kolosalne znaczenie dla naszej psychiki, samopoczucia i zadowolenia z życia, czyli tych czynników, które są najważniejszymi, które są protoplastą i kluczem do zachowania dobrego zdrowia w ogóle. Czynniki emocjonalne związane z naruszeniem struktury spokojnego krajobrazu, są o wiele poważniejsze w perspektywie czasu jeżeli chodzi o negatywny wpływ na zdrowie człowieka niż to się może z pozoru wydawać. Nie wolno zapominać o tym, że krajobraz nie jest naruszony wyłącznie w obrębie samej farmy wiatrowej, ale na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych.

Trudno powiedzieć jaki wiatraki mają wpływ na pozostały stan środowiska naturalnego. Z całą pewnością same prace związane z budowaniem farmy powodują naruszenie biotopów danego miejsca na sporym obszarze. Przed przystąpieniem do takich prac należałoby się upewnić, czy nie znajdują się tam stanowiska prawnie chronionych roślin i zwierząt. Czy dane miejsce nie stanowi jedynej bazy pokarmowej dla leśnych zwierząt, lub nie jest ostoją sarny polnej. Szczególnie należałoby zwrócić uwagę, czy na terenie planowanej inwestycji nie mają swoich siedlisk gatunki znajdujące się na czerwonej liście gatunków zagrożonych.

Z pewnością nie są to jedyne argumenty do sprzeciwienia się budowaniu farm wiatrowych. Jedyny interes jaki można dostrzec w takich inwestycjach mają właściciele farm, koncerny energetyczne i właściciele gruntów, na których powstają farmy. Trudno powiedzieć na jakim poziomie finansowym korzyści czerpie gmina. Nie ulega za to wątpliwości, że zrujnowany zostanie krajobraz na dziesiątki, a może i setki lat a tego nie da się przeliczyć na jakiekolwiek pieniądze.

Powstawanie farm wiatrowych to czysty biznes bez sentymentów dla środowiska naturalnego. Przykładem może być duński inwestor Dong Energii, który posiadając trzy farmy wiatrowe Jagniątkowo (31 MW), Karnice (29,9 MW) i Karcino (50 MW), przymierzał się w październiku do ich sprzedaży. Tłumaczył swoją decyzję koniecznością skupienia się na rodzimym rynku. W rzeczywistości mamy zrujnowany krajobraz w Polsce i wędrówkę złotówek za Odrę. Tak bogacą się ci, którzy mają głowę na karku. Nam pozostaje „piękny” widok kręcących się łopat.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto