Facebook Google+ Twitter

List otwarty do dziennikarzy, którzy głoszą lub wypisują kłamstwa

Jestem emerytem i dziwi mnie fakt rozpowszechniania przez niektórych dziennikarzy, w telewizji i prasie kłamliwych informacji mówiących, że renciści i emeryci w 2009 roku otrzymają dwie podwyżki. Złe wystawiają sobie świadectwo ci dziennikarze, którzy uważają, że renciści i emeryci to grupa nieuków, "ciemny naród, który wszystko kupi".

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Fot. Wojciech Gadomski / POLSKAList otwarty

Jestem emerytem i dziwi mnie fakt rozpowszechniania, przez niektórych dziennikarzy, w telewizji i prasie kłamliwych informacji mówiących, że renciści i emeryci w 2009 roku otrzymają dwie podwyżki.

Zawsze uważałem dziennikarzy za ludzi wykształconych i myślących poprawnie logicznie, a tymczasem głoszone bzdury o podwyżkach świadczą, że albo pracują na zlecenie osób mających w tym określony interes (najczęściej partyjny), albo totalnym niedouczeniu i braku zdolności poprawnego rozumienia faktów.
Poniżej podaję uzasadnienie moich stwierdzeń o nierzetelności i niekompetencji dziennikarzy.

W prasie i telewizji, kilkakrotnie spotkałem się z informacją, że w 2009 roku renciści i emeryci otrzymają dwie podwyżki. Pierwszą w styczniu, a drugą w kwietniu.

"Podwyżka" w styczniu 2009 r.

Wysokość świadczenia rentowego i emerytalnego określona jest kwotą brutto decyzją organu naliczającego to świadczenie. Po odliczeniu podatku i kwoty na ubezpieczenie zdrowotne, oraz uwzględniając kwotę wolną od podatku, do rąk rencisty i emeryta trafia kwota netto świadczenia.

W styczniu 2009 r. rencista i emeryt nie otrzyma nawet 1 gr podwyżki, bo jego świadczenie brutto nie ulegnie żadnej zmianie - mówienie o podwyżce jest pierwszym kłamstwem mającym na celu ogłupienie tej grupy społecznej.

Od 1 stycznia 2009 r. wchodzi obniżenie pierwszego progu podatkowego z 19 proc. na 18 proc. To obniżka tego progu spowoduje, że rencista i emeryt otrzyma o kilka zł netto więcej niż dotychczas, przy niezmienionej kwocie brutto świadczenia. Tylko, że wzrost kwoty netto dotyczy wszystkich pracujących, a nie tylko rencistów i emerytów. I tak na przykład, upraszczając obliczenia, poprzez pominięcie kwoty wolnej od podatku rencista i emeryt posiadający miesięczne świadczenie brutto na poziomie 1 tys. zł zyska w kwocie netto około 10 zł, natomiast pracownik zarabiający miesięcznie brutto na poziomie 5 tys. zł zyska w kwocie netto około 50 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

tyle znalazłam:

http://www.mmszczecin.pl/20900/2008/11/20/zus-wyzsze-emerytury-w--roku?districtChanged=true

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak mówiono. Moja styczniowa emerytura jest wyższa od grudniowej o 11 (jedenaście) złotych. Ha!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że większość osób, które zabrały głos w tej sprawie zgadza się ze mną. Dziękuję im.
Pana Mirosława Kraszewskiego informuję, że w sprawie podania nazwisk dziennikarzy wyręczyła mnie bardzo kompetentnie Pani "Alicjaone", która bardzo dokładnie podała kiedy i gdzie został opublikowany i przez kogo napisany tekst na ten temat. Ten przykład z tak poczytnej "Gazety Wyborczej" powinien Panu wystarczyć. Szkoda, że nie wypowiedział się autor artykułu w "Gazecie Wyborczej", Pana Leszek Kostrzewski, z jakiego źródła uzyskał wiedzę na temat dwóch podwyżek rent i emerytur w 2009r. Zapewne nie przeczytał mojego artykułu.
Komentarz Pana "tp" raczej świadczy o niezrozumieniu treści mego artykułu. Nie domagałem się w nim żadnej "pomocnej dłoni", a jedynie pisania prawdy przez dziennikarzy.
Lechosław Bąk (leszek43).

Komentarz został ukrytyrozwiń

+, też słyszałam w telewizji o dwóch podwyżkach dla emerytów,
Taka nierzetelna informacja świadczy o braku szacunku nie tylko do emerytów ale do wszystkich, którzy to słyszą.
Zawsze lepsza jest prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Tak to prawda, większośc ludzi powtarza zwroty kreowane przez dziennikarzy nie tylko w tej sprawie. Nierzetelnośc wypowiedzi była widoczna przy przedstawianiu spraw emetytur pomostowych , ilości zgromadzonych oszczędności przez emerytów itp.
Dziękuje Panu za tą wypowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać, nic ująć!. Kiedy czytam tą powszechnie powtarzaną w prasie i na wszystkich oficjalnych stronach internetowych bzdure o "dwóch podwyżkach", to mnie krew zalewa. Jakie podwyżki?? Jak można tak kłamać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiejsi renciści chociaż mają tę pewność, że otrzymają emerytury. Ja należę do pokolenia, które nawet nie ma co liczyć na ZUS, bo do tego czasu ZUS całkowicie zbankrutuje. Chętnie opublikowałbym List otwarty do polityków, by wreszcie pozwolili ludziom robić z własnymi pieniędzmi, co chcą! Obowiązkowe składki, to nic innego, jak wyłudzanie pieniędzy od obywateli, którzy mogą z nimi pożegnać się na zawsze. Gdybym miał wybór to swój "ZUS" wpłacałbym na konto bankowe, a nie do "czarnej dziury" ZUSu, z pewnością, że uzbieram odp. kwotę do wieku emerytalnego. Uważam za całkowite bezprawie (bez eufemizmów - to złodziejstwo) - i do tego w majestacie prawa! - pobieranie podwójnych składek zdrowotnych (osoby prowadzące własną działalnośc i zatrudnione na umowę o pracę)!!! Tymczasem mamy jedno zdrowie i jedną - wiadomo jaką - służbę zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2008 14:50

Jak ja nie lubię "listów otwartych"... Kojarzy mi się to ze strasznym populizmem. Nie odnoszę tego do powyższego tekstu, po prostu mam takie doświadczenia... Czym właściwie różni się list otwarty od zwykłego? A co do tematu... Każda grupa społeczna chciałaby się domagać "pomocnej dłoni". Co mają powiedzieć studenci, którzy muszą bulić 1500 zł za pokój? Co z drogimi podręcznikami, brakiem stypendiów, manipulacjami szkół wyższych? Czy ktoś nam pomoże? Też powinniśmy pisać listy otwarte, tylko co to da...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2008 14:01

+) Bardzo zasadne i pouczające: dziennikarze "usłużni wobec władzy, która "dba".... o obywateli". Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

To interesujący tekst. Trudno mi odnieść się merytorycznie - o co prosi Autor - nie jestem specjalistką, ale znam jeden artykuł na ten temat zamieszczony w Gazecie Wyborczej, autorem jest p. Leszek Kostrzewski, tytuł " Podwyżki dla emerytów i rencistów", podtytuł: " Już za niecałe trzy tygodnie emerytów i rencistów czekają pierwsze podwyżki świadczeń. Kolejne już w marcu." Tekst ukazał się 15 grudnia 2008 w Gazecie Wyborczej. Innych publikacji na ten temat nie znam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.