Facebook Google+ Twitter

List otwarty do ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego

W sprawie Pana przemówienia w Berlinie z 28 listopada 2011 roku o kształcie, formie i przyszłości Unii Europejskiej.

Witam Pana Ministra!

Nazywam się Zbigniew Stefanik i piszę do Pana z Francji. Mam podwójne obywatelstwo: polskie i francuskie. Znajduję się pod Strasburgiem i jestem członkiem Polonii francuskiej. Zawsze odnosiłem się z największym zainteresowaniem i zaangażowaniem do spraw polskich. Od siedmiu lat uczestniczę aktywnie w polskiej polityce. Moją działalność polityczną rozpocząłem w partii Prawo i Sprawiedliwość. Szczerze mówiąc, nie jestem z tego dumny, a ostatnimi czasy coraz bardziej się tego wstydzę! Opuściłem szeregi partii PiS po wyborach prezydenckich w 2010 r. Aktualnie jestem członkiem PJN i byłem kandydatem do Sejmu z list tej partii w okręgu nr 3 (Wrocław). Startowałem z miejsca 10. z listy. Natomiast o wiele ważniejsza dla mnie od przynależności partyjnej jest moja ojczyzna – Polska, jej dobro, jak również dobro Polaków, moich współobywateli. Dlatego zawsze starałem się, staram się i mam nadzieję, że zawsze starczy mi sił na to, aby stawać po stronie tych, którzy mają rację i działają w dobrej wierze dla dobra naszej wspólnej ojczyzny, bezwzględnie na ich przynależność partyjną, która, jak już wspominałem, jest moim zdaniem nieważna i nieistotna!

Integracja europejska jest moim zdaniem największym osiągnięciem Polski w jej historii. Po drugiej wojnie światowej, latach zniewolenia i ciężkiej transformacji, Polska wróciła na swoje prawowite miejsce, czyli do Europy. Trzeba być człowiekiem bardzo złej woli, aby nie docenić tego wszystkiego, co umożliwiła nam Polakom integracja europejska: swoboda przemieszczania się, ruch bezpaszportowy, rynek wspólnotowy oraz "acquis, communautaire”, czyli cały system prawny, który daje Polakom i wszystkim narodom uczestniczącym w integracji europejskiej szereg gwarancji i swobód, także, a może przede wszystkim, w zakresie swobód obywatelskich i praw człowieka. Jeśli ktoś tego nie zauważa, jeśli ktoś tego nie docenia, jeśli ktoś tego nie rozumie, to po prostu jest albo złej woli, albo nieświadomy tego, jaka szansa stoi dzisiaj przed Polską. Ta szansa to silna Polska w silnej Europie. Ta szansa to bezprecedensowy rozwój gospodarczy. Ta szansa to gwarancja pokoju i stabilności na naszym kontynencie. Ale to wszystko jest tylko i wyłącznie możliwe przy prawdziwej proeuropejskiej postawie wszystkich członków Unii Europejskiej. Pan minister o tym przypomniał i za to jestem Panu wdzięczny!
Jak już pisałem, zawsze starałem się stawać po stronie tych, którzy mają rację i czynią wiele pozytywnych i korzystnych rzeczy dla naszej ojczyzny. Tego właśnie Pan minister dokonał za pośrednictwem tego przemówienia, dlatego dzisiaj staje po Pana stronie i w pełni popieram Pana w tej proeuropejskiej postawie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 09.12.2011 22:12

To mi się podoba , gdyby w Polsce popierano inicjatywy bez względu na barwy polityczne a nie potępianie wszystko w czambuł - oj jak by było pięknie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy list. Jeszcze ciekawszy jestem odpowiedzi pana ministra Radoslawa Sikorskiego. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W mojej opinii ma Pan rację...
Zgadzam się z główną tezą Pana wypowiedzi.
Polska niezintegrowana, Polska wyobcowana, Polska ksenofobiczna jest złym wyborem.
Spodziewam się anonimowych "kąśnięć", inwektyw i kalumni w komentarzach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, że ważna jest integracja. Jednak zasady tej integracji, brak poszanowania prawa przez państwa oraz wszechobecny i spekulacyjny fiskalizm, który zastąpił realny rozwój gospodarczy nie zbuduje wiele. Dąży się do centralizacji fiskalizmu a nie dba o rozwój infrastruktury i gospodarki, o dobre stanowienie prawa i walkę z administracją. Obawiam się, że silniejsza integracja to wzrost znaczenia finansów a nie realnej gospodarki i znaczenia społeczeństwa w UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.