Facebook Google+ Twitter

List otwarty do ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry

Jak długo skazany i odbywający wyrok więzienia po ogłoszeniu werdyktu Sądu Penitencjarnego o przedterminowym, warunkowym zwolnieniu powinien przebywać w więzieniu?

Nie jestem szczególnym admiratorem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nie byłem admiratorem rządów poprzednich i patrzeć będę „na ręce” następnym. Krytyka rządu dokonywana en block nie zwalnia mnie od obowiązku dostrzegania działań ministrów kompetentnych.

Za wysoce kompentnych uważam ministrów: Zbigniewa Ziobrę i Radka Sikorskiego. Szczególnie minister sprawiedliwości sprawia korzystne wrażenie. Uznaję go za wybitnego prawnika, człowieka uczciwego i w swojej uczciwości bezkompromisowego. Taka właśnie opinia o ministrze ośmiela mnie do zadania Panu Ministrowi takiego oto pytania:

Jak długo skazany i odbywający wyrok więzienia po ogłoszeniu werdyktu Sądu Penitencjarnego o przedterminowym, warunkowym zwolnieniu powinien przebywać w więzieniu?

 

Do zadania takiego pytania upoważnia mnie dzisiejszy wyrok Sądu Penitencjarnego w sprawie Lwa Rywina. Sąd orzekł, że Rywin może warunkowo wyjść na wolność przed upływem dwóch lat zasądzonej mu kary. Sprawa przedterminowego zwolnienia Rywina z odbywania reszty prawomocnej kary za pomoc w płatnej protekcji wobec Agory toczy się od miesiąca, gdy po odsiedzeniu połowy wyroku, czyli 21 września, nabył on prawo do wyjścia na wolność. Sprzeciw zgłoszony przez prokuraturę (argument o niezakończeniu procesu resocjalizacji skazanego i o "obawie powrotu Rywina na drogę przestępstwa") powoduje jednak, iż Rywin pozostanie w więzieniu aż do czasu rozpatrzenia przez wyższą instancję tego odwołania.

Oznacza to, że Lew Rywin najbliższy miesiąc spędzi jeszcze w więzieniu. Rozumiem, że musi upłynąć jakiś czas niezbędny do wydania wyroku przez sąd II instancji. Czemu jednak aż miesiąc? W przypadku odrzucenia apelacji (niech to będzie nawet za 2 tygodnie), okaże się, że Rywin odbywał karę mimo zwolnienia.

Czy nie byłoby zasadne, żeby sąd w takich przypadkach zbierał się natychmiast, na przykład w ciągu 24 godzin?

 

Z powodzeniem przeprowadził Pan Minister ideę „sądów 24-godzinnych”. Chapeaus bas! Myślę, że idea sądów apelacyjnych w przypadkach zwolnień warunkowych spotkała by się z równie przychylnym przyjęciem.

Życząc Panu Ministrowi sukcesów na drodze odbudowywania społecznego poczucia sprawiedliwości, liczę na odpowiedź na wirtualnych łamach Wiadomości24.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

*Za wysoce kompentnych uważam ministrów: Zbigniewa Ziobrę i Radka Sikorskiego* - zbędny dwukropek (do dwóch sztuk nie stawiamy), zreszta nawet do większej liczby niekoniecznie (przecież nie *byłem w kinie z: Heńkiem, Magdą i Romanem*).
*Jak długo skazany i odbywający wyrok więzienia po ogłoszeniu werdyktu Sądu Penitencjarnego o przedterminowym, warunkowym zwolnieniu powinien przebywać w więzieniu?* - jeśli w Polsce jest jeden taki sąd, to od wielkich liter, jeśli więcej to od malych, chyba że byłoby *Sąd Penitencjarny w Olsztynie*
*spotkała by się z równie* - jednak *spotkałaby*
*Za wysoce kompentnych* - *kompetentnych*
No i nie rozumiem konstrukcji -
*Za wysoce kompentnych uważam ministrów: Zbigniewa Ziobrę i Radka Sikorskiego. Szczególnie minister sprawiedliwości sprawia korzystne wrażenie. Uznaję go za wybitnego prawnika, człowieka uczciwego i w swojej uczciwości bezkompromisowego* - jeśli jest to list do p. Ziobry, to nie można pisać o kompetencji min. Ziobry, ale o "Pańskiej kompetencji" i wówczas także - "Pan, jako Minister Sprawiedliwości" (tu od wl, ponieważ piszemy do konkretnej osoby z poważaniem (jak do redakcji - "Panie Redaktorze"); także inne nie powinny być w tzreciej osobie.
Ciekawe, ile błędów znajdziemy w odpowiedzi min. Ziobry?

Komentarz został ukrytyrozwiń

*do ministra Sprawiedliwości* - tak oczywiście nie piszemy; małe es. A jeśli ma być to nagłówek listu, to wszystko od wielkiej litery (do Ministra Sprawiedliwości). A w samym tekście, to od małych.
Calkowicie zgadzam się z p. Zarankiem. Także uważam, że to co się dzieje z Rywinem, to niewłaściwe. Brawo za dobry pomysł listu i popieram w razie zbierania podpisów. A wcale nie pochwalam LR za to co zrobił, ale mszczenie się na nim nie przydaje blasku naszej Temidzie. Zbyt płaska niewiasta z niej wyłazi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.