Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4107 miejsce

List otwarty do MON: Jaka przyszłość polskiej armii?

Od kilku dni billboardy w całej Polsce atakują nas napisem "bliżej ludzi". Postanowiłem sprawdzić jak działa to, jakże przyjemne hasło. W związku ze zbliżajacym się świętem Wojska Polskiego wysłałem list do samego Ministra Obrony Narodowej.

Szanowny Panie Ministrze!

W czasie zbliżającego się Święta Wojska Polskiego warto porozmawiać, nie o przeszłości, ale o przyszłości polskiej armii. Ostatnie medialne doniesienia w sprawie nowych pomysłów ministerstwa, które ma dbać o obronę naszego kraju, podnoszą włos na głowie.

Po ostatnich publikacjach prasowych, które mówiły, że ministerstwo planuje zwiększanie poboru zamiast jego stopniowego zmniejszania i dążenia do uzawodowienia, rzecznik ministerstwa dementował informację, mówiąc między innymi, że medialne doniesienia nie są do końca prawdziwe. Z kolei z drugiej strony rzecznik przyznawał, iż informacje pojawiające się w mediach to propozycje poddawane analizie. Czyli "coś" jest na rzeczy.

W BIP-ie dostępnym na internetowych stronach ministerstwa dostrzegłem kilka projektów rozporządzeń, w większości z nich, m.in. w projekcie zmieniającym rozporządzenie w sprawie przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych. W uzasadnieniu projektu, w punkcie zatytułowanym "Wpływ na rynek pracy" widnieje napis: "regulacja nie będzie miała wpływu na rynek pracy i nie wiąże się z powstaniem lub utratą miejsc pracy".

Mam wrażenie, że ludzie piszący owy projekt, żyją w innych realiach niż w Polsce. Jestem nawet w stanie uwierzyć, że na ciepłych państwowych posadkach za kilkanaście tysięcy miesięcznie inaczej spogląda się na świat. Niech "specjaliści" z MON-u pokażą mi pracodawcę, który będzie łaskawie czekał na mnie 3 miesiące, aż wrócę z "niezbędnego" wojskowego szkolenia. Przecież pracodawca będzie musiał dać kogoś na moje dotychczasowe stanowisko, by mnie zastąpić.

Oczywiście jest rzekomo ustawa mówiąca, że pracodawca ma taki i siaki obowiązek. Ale obecna rzeczywistość w tej kwestii jest zupełnie inna. To tak jak powiedzieć, że polityk ma obowiązek dbać o dobro Polski i jego mieszkańców. A jaką mamy rzeczywistość? Zupełnie inną.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie dla studentów – uregulowanie służby wojskowej na uczelni. Oczywiście tak. Jest to świetne rozwiązanie dla studentów, którzy studiują dziennie i mogą sobie pozwolić na bezproblemowy kilkutygodniowy wakacyjny wyjazd, by nauczyć się równego maszerowania, bo przecież jest ono bardzo konieczne w czasie zagrożeń XXI wieku.

Zresztą jak widać ostatnio Ministerstwo coraz mniej studentów-absolwentów przenosi do rezerwy bez odbycia służby. Obecnie odpowiednie rozporządzenia dotyczą jedynie studentów, którzy naukę rozpoczęli przed rokiem akademickim 2002/2003. Czy studenci sprzed roku akademickiego 2002/2003, są lepsi od tych, którzy urodzili się później i rozpoczęli naukę w i po roku akademickim 2002/2003? Czy to ma być pomoc na rynku pracy, dla tych, którzy zdecydowali się poszerzać swoją wiedzę?

Szanowny Panie Ministrze, być może nie zna Pan realiów polskiego wojska. Trudno się dziwić, jeśli nie spędził Pan nawet jednego dnia w wojsku, uciekając w latach 80-tych do USA. Ale apeluję do Pana, proszę wsłuchać się w to co mówią specjaliści od wojskowości, a nie partyjni kolesie, którzy chcą popisać się kolejnym pomysłem przed prezesem, dziś już premierem.

Jeden z pomysłodawców (Pan Szczygło) po ostatniej burzy w sprawie powszechnego poboru nawet awansował. Proszę posłuchać, bądź poczytać na internetowym forum strony powiązanej z ministerstwem (www.wojsko-polskie.pl ), co mówią i piszą zawodowi wojskowi o przyszłości armii.

Czy wojsko dla wszystkich jak leci to naprawdę armia na miarę XXI wieku? Czy nasi sąsiedzi terytorialni, którzy prawie wszyscy (prócz Niemców) przeszli bądź przechodzą na zawodowstwo według Pana idą w złym kierunku? Być może Pan szykuje nasz kraj do jakiejś wojny i potrzeba Panu taniego mięsa armatniego? Proszę pamiętać, ministrowie odchodzą, a Polska i polska armia zostaje. Apeluje o myślenie przyszłościowe, a nie powielanie błędów historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

absolwent 2006
 • absolwent 2006
 • 29.08.2006 01:05

popieram

Komentarz został ukrytyrozwiń
pvd
 • pvd
 • 20.08.2006 13:54

tez popieram, j... obowiazkowa sluzbe woj. !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Euzebiusz
 • Euzebiusz
 • 17.08.2006 22:19

Zobaczycie Kaczory i inni Pisowcy- to wszytsko ,te wasze chore rzady kiedys sie na was zemszcza - tylko na to czekam. Chory kraj z chora wladza.uciekam stad poki moge a kleske kaczorow obejrze juz z daleka. Jako doswiadczony politolog powiem tylko jedno-spieprzaj dziadu

Komentarz został ukrytyrozwiń
luki
 • luki
 • 12.08.2006 09:06

Podyskutuj:

- http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=46775848&v=2&s=0

- http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=245&w=46775974&v=2&s=0

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad
 • ad
 • 11.08.2006 23:43

popieram rowniez

Komentarz został ukrytyrozwiń
civilwarrior
 • civilwarrior
 • 11.08.2006 23:38

W wojsku jest bardzo fajnie. Jestem tam od pół roku, od czasu kiedy sciaglem Americans Army :D:D:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś wędrowniczek
 • Jaś wędrowniczek
 • 11.08.2006 23:09

Popieram... co wojsku po takim żołnierzu jak ja... który by się tylko opie####ał... przjdzcie w końcu na zawodostwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojsko_mnie_chce
 • wojsko_mnie_chce
 • 11.08.2006 22:17

Popieram w 100%...

Komentarz został ukrytyrozwiń
mirek
 • mirek
 • 11.08.2006 21:21

Petycja do Sejmu RP w sprawie odwołania szefa MON Radosława Sikorskiego
http://www.petitiononline.com/MON001/petition.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
mirek
 • mirek
 • 11.08.2006 21:16

STOP obowiązkowej służbie wojskowej: http://www.sosw.ovh.org

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.