Facebook Google+ Twitter

List otwarty do Ruchu Palikota

w sprawie sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce – hasła przewodniego tegorocznej Parady Równości.

Strasburg, 01.06.2013


List otwarty do Ruchu Palikota w sprawie sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce – hasła przewodniego tegorocznej Parady Równości

Szanowny Panie Przewodniczący,
Szanowni Państwo,

w ostatnich wyborach parlamentarnych, w październiku 2011 roku byłem kandydatem do Sejmu RP w okręgu nr 3 (Wrocław i okolice). Obecnie jestem polsko-francuskim publicystą, z moimi artykułami możecie się Państwo zapoznać pod następującymi adresami internetowymi:

http://zbigniew-stefanik.blog.pl/
http://www.wiadomosci24.pl/autor/zbigniew_stefanik,362608,an,aid.html
http://zbigniewstefanik.salon24.pl/
https://www.facebook.com/solidarnosc.stefanik

Należę do grupy społecznej osób niepełnosprawnych, gdyż jestem niewidomy. Od pięciu lat - jako sekretarz francuskiego stowarzyszenia działającego na terenie całej Unii Europejskiej, Accès Cible Production - jestem zaangażowany w działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych. Działania naszego stowarzyszenia (na rzecz przyspieszenia rozwoju technologicznego), mają na celu zwiększenie poziomu integracji osób niepełnosprawnych w państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Wszelkie informacje, dotyczące naszej działalności, znajdziecie Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia:

www.accescibleproduction.com

Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce pozostaje nadal trudna i nie do pozazdroszczenia! Zbyt częste społeczne wykluczenie, zbyt częsta społeczna stygmatyzacja, a także wciąż bardzo niski poziom zatrudnienia to tylko niektóre problemy, z którymi osoby niepełnosprawne muszą się na co dzień borykać w kraju nad Wisłą.
Codzienność osób niepełnosprawnych w Rzeczypospolitej Polskiej jest pasmem nieustannych zmagań o akceptację i miejsce członków tej grupy w społeczeństwie, w którym większość obywateli jest pełnosprawna. Dlatego z wielką radością przyjmuję informację, iż tegoroczna parada równości, za myśl przewodnią będzie miała tematykę osób niepełnosprawnych, jak również wciąż niski poziom szeroko rozumianej integracji tej grupy w Polsce. Grupy, do której osobiście należę.
Nagłośnienie sytuacji i problemów osób niepełnosprawnych w polskiej przestrzeni publicznej jest bardzo ważne i - podkreślam raz jeszcze - bardzo się cieszę, że postanowiliście Państwo poświęcić swoją uwagę tej sprawie. Jednak to tylko pierwszy etap na drodze większej integracji osób niepełnosprawnych w naszym kraju, które jest wszakże naszym wspólnym dobrem. Zaś samo nagłaśnianie tej kwestii nie wystarczy. Potrzebne są konkretne propozycje, konkretne kroki, konkretne przedsięwzięcia, aby dokonać przełomu i przeprowadzić rewolucję w ludzkich sercach i umysłach, bez której o większej integracji społecznej grupy, do której należę z szeroko rozumianym polskim społeczeństwem, nawet nie będzie można pomarzyć!
Zaangażowanie Waszej partii, jako jeden z głównych uczestników parady równości na rzecz nagłaśniania trudnej sytuacji osób niepełnosprawnych bardzo doceniam! Jednak stwierdzam, iż na ten moment zaangażowanie, które wyrażacie pozostaje jedynie elementem politycznego dyskursu, politycznej retoryki Waszego ugrupowania, ponieważ konkretnych waszych działań w tej materii nie potrafię się doszukać. Nie są mi znane żadne propozycje czy też inicjatywy Ruchu Palikota, Waszych liderów czy Waszego klubu parlamentarnego na rzecz większej integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Nigdy nie słyszałem o żadnym projekcie ustawy, czy jakimkolwiek politycznemu lub społecznemu przedsięwzięciu Waszego parlamentarnego klubu idącym w tym kierunku.
Proszę nie odczytać mojego listu otwartego jako formy ataku na Wasze ugrupowanie. Jednak za pośrednictwem tego listu, chciałbym Państwu uświadomić, że od słów i deklaracji ważniejsze są konkrety, konkretne czyny, konkretne przedsięwzięcia. Od samych deklaracji, od samych obietnic, od samego gadania ekonomiczna i społeczna sytuacja osób niepełnosprawnych na pewno się nie polepszy.
Wasze ugrupowanie polityczne, z Januszem Palikotem na czele, ogłosiło, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest zła i że należy ją zmienić. A więc ufam i sprawdzam. Jako druga partia opozycyjna w Sejmie RP posiadacie państwo instrumenty ustawodawcze, aby tę sytuację zmieniać. Najwyższy czas, aby słowa przemieniły się czyny, a czyny zaowocowały konkretnymi projektami i przedsięwzięciami na rzecz odwrócenia niekorzystnego losu, z którym niepełnosprawni muszą się zmagać na dziś dzień. w naszej Rzeczypospolitej, w Rzeczypospolitej nas wszystkich!
Jestem autorem mapy drogowej, która zawiera propozycje rozwiązań dla większej integracji osób niepełnosprawnych w Polsce. Zachęcam do skorzystania z poniższego linku, aby zapoznać się z moją mapą drogową.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/tezy_programowe_dla_niepelnosprawnych_w_polsce_192827.html

Na ten moment żadna partia, czy grupa parlamentarna zasiadająca w Sejmie tej kadencji nie zainteresowała się moją mapą drogową i nawet nie żądała sobie trudu, aby się odnieść do propozycji, które ten dokument zawiera. Czy wasze środowisko będzie tą pierwszą partią w Polsce, która odniesie się do tej mapy drogowej? Czy wasz klub parlamentarny, który wielokrotnie zadeklarował swój niepokój wobec aktualnie panującej w naszym kraju sytuacji osób niepełnosprawnych, znajdzie czas, aby rozpocząć polemikę z tezami, które zawiera moja mapa drogowa?
Szanowny Panie Przewodniczący Januszu Palikocie,
szanowny Ruchu Palikota,
szanowny Klubie Parlamentarny Ruchu Palikota:
powtórzę raz jeszcze: ufam i sprawdzam!
Niniejszym informuję Państwa, że list ten został podany do wiadomości publicznej. A więc do Was należy kolejny ruch. Do Was należy inicjatywa. Do Was należy wybór czy postanowicie odpisać na mój list, czy też nie. Do Was należy decyzja czy naprawdę chcecie działać na rzecz polepszenia warunków bytowych osób niepełnosprawnych w Polsce, czy ta problematyka stanowi dla Was jedynie jeden chwilowy epizod w Waszym politycznym dyskursie. Jak nam wszystkim wiadomo, słowa ulotne są, a czyny pozostają na zawsze!
Jako osoba niewidoma, jako działacz społeczny, jako publicysta, jako obywatel RP postuluję:
Szanowny Ruchu Palikota, kawa na ławę!
Pokaż, co potrafisz!
Pokaż, na co Cię stać!
Wszystkie karty na stół! Pokaż, co masz!


Zbigniew Stefanik,
polsko-francuski obserwator polityczny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.