Facebook Google+ Twitter

List otwarty do Twórców serwisu Nauko.pl

Po moim artykule "Zadania z polskiego, które wzburzają", w serwisie Nauko.pl pojawiło się oświadczenie Zespołu, do którego pragnę się odnieść.

Szanowni Państwo!

Screen strony Nauko.pl / Fot. Jola PaczkowskaCieszę się, że Państwo tak szybko zareagowali na mój artykuł, nanosząc w swoim serwisie pierwsze poprawki i usuwając logotypy. Nie będę drobiazgowa i nie zadam więcej krępujących pytań o patronat, spuszczę też litościwie zasłonę milczenia na błędy, które zauważyłam w oświadczeniu.

Panie, Pawle Grzegorczyk, skoro jest Pan jednym z ojców Wiadomości24.pl, to z pewnością wie Pan, że troska o poprawną polszczyznę towarzyszyła mi od początku istnienia serwisu. Powiem więcej, odkąd zaczęłam korzystać z internetu.

Kiedy w Polsce jak grzyby po deszczu powstają kolejne serwisy, a wszędzie oszczędza się na korektorach, nie doceniając umiejętności polonistów, a wręcz je deprecjonując - "cały internet zostanie zdominowany przez polonistów krytykujących błędy innych, którzy czasem mają coś do powiedzenia" - takie sytuacje, jak opisana przeze mnie w artykule, będą chyba coraz powszechniejsze. Wystarczy wszak jeden programista i jeden marketingowiec i można ruszać na podbój świata, mając wrażenie, że czyni się dobro.

Jednak proszę we własnym sumieniu rozważyć listę zysków i strat, jakie serwis może przynieść. Dobre intencje to jeszcze nie wszystko. W oświadczeniu czytam: "Nie kierujemy serwisu do uczniów, ale do nauczycieli". Przyznam, że to dość naiwne rozumowanie. Poza tym, tuż przy nazwie serwisu mamy informację: "Zadania i materiały nie tylko dla nauczycieli".

Naprawdę Państwo wierzą, że uczniowie tu nie zajrzą? Z moich obserwacji wynika, że mogą to zrobić przed nauczycielami. Zwłaszcza, że serwis mający podobną nazwę, oferuje materiały właśnie dla ucznia. Ambitniejsi "buszują" po internecie, starając się zaoszczędzić np. na korepetycjach. I trzeba mieć tego świadomość. Dumnie brzmiąca nazwa serwisu Nauko.pl zobowiązuje.

Za zaproszenie dziękuję, ale, przepraszam, nie skorzystam, aż tyle czasu wolnego to ja nie mam. Pan Paweł naturalnie wie, że ja w Wiadomościach24.pl też piszę bezinteresownie i z zapałem (od blisko czterech lat). A zdanie: "Jednak od samego początku mieliśmy założenie, aby NIE pobierać żadnych opłat od nauczycieli" - pozostawię bez komentarza.

Szczerze życzę powodzenia,
Jolanta Paczkowska

Zobacz treść oświadczenia Zespołu Nauko.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

5!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje, ciesze sie, że własnie na Panią oddałam mój głos. Wlaśnie takich ludzi tu potrzeba !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu, chapeau bas, (szacun) .. jak Ty wynajdujesz i rozkadasz takie "kwiatki". Niesamowite. Chwała Ci za to !

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Większość ludzi przestała się ostatnio interesować dbałością o formę językową. Uważa się to za rodzaj perfum, którymi można się skrapiać, ale które nie są do życia potrzebne" - mówi prof. Michalewski http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Spocznij/526759,Swiatowy-dzien-jezyka-ojczystego---21-luty-2009.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 19:32

Zgodnie z powiedzeniem, że "sukces ma wielu ojców a porażka tylko jednego", napiszę, iż miło wiedzieć o tym, że poruszane w artykułach na naszym serwisie tematy, odnoszą pozytywny skutek. Co do grona uczestniczących w tym osób, mam swoje zdanie i napisze, że jest skromniutkie, aż za......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, ja nie narzekam. W mojej ocenie grono osób, którym sprawy poprawności językowej nie są obojętne, nie jest znów takie małe.

A ponieważ w sprawie pojawił się całkiem nowy wątek, o czym pisałam w komentarzach wyżej, muszę powiedzieć, że dzięki zaangażowaniu pewnych osób prawo autorskie zostało uszanowane (w tym miejscu wszystkim serdecznie dziękuję) http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/400768,ortograficzne_bledy_na_portalu_firmowanym_przez_men.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna-Praca+%28Gazeta+Prawna+-+Praca+i+ubezpieczenia%29
Bo nie wolno nam przecież pozwalać na tworzenie precedensu.
A i jako dziennikarze obywatelscy, Autorzy link i serwis, w którym piszemy, potraktowani zostaliśmy z należnym nam chyba szacunkiem.
Już nie jako "obywatele z piórkami".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 18:21

Tadeuszu, więcej optymizmu :) Jolu, stwierdzam, że faktycznie mowa, jak i pisownia Polska niezbyt bliska jest sercom tu obracającym się DO. Cóż.... Według wielu, są chyba "ciekawsze" tematy.... Bez słów.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu! Są jeszcze Polacy, którym Polska Ziemia i Ród są najbliższe sercu. Ale są jednak i tacy, co mówią, że Polskość to nienormalność. Naprawdę! Nie wiem, których jest więcej? Ja uważam, że usunięcie utworów M. Konopnickiej z lektur szkolnych, to nienormalność. Alem stary i zrzędliwy, więc co tam moje odczucia. Pocieszę jeszcze tylko, żyjących w dobrobycie, że długo na biedę nie będą musieli czekać. Bieda o sobie nie da zapomnieć. Coraz częściej i coraz śmielej będzie brała nas pod rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu, owszem. Pisałam o tym tutaj: link
Ktoś mi tłumaczył: "Rota"? Wprawia dziś w zakłopotanie, zwłaszcza trzecia zwrotka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.