Facebook Google+ Twitter

List otwarty Fundacji Malta w sprawie Minaretu

W związku z decyzją Sądu Konkursowego w sprawie opracowania urbanistyczno-architektonicznego projektu koncepcyjnego rejonu między ulicami: Szyperską, Estkowskiego, Garbarami i Piaskową w Poznaniu i odrzuceniem propozycji powstania "Minaretu" Joanny Rajkowskiej Fundacja Malta napisała list otwarty, w którym wyraża protest wobec decyzji urzędników i SARP.

Sonda

Czy Minaret powinien powstać na kominie starej papierni w Poznaniu?

Joanna Rajkowska, w tle palma. / Fot. PAPJoanna Rajkowska - współczesna artystka tworząca przede wszystkim instalacje w przestrzeni publicznej, znana między innymi z takich projektów jak: "Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich", którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i "Dotleniacz" na Placu Grzybowskim, którego głównymi elementami są wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski z futurystycznymi ławkami, chce stworzyć w Poznaniu nową instalację - "Minaret". Rajkowska pragnie zmienić w minaret komin starej papierni w centrum Poznania, przy skrzyżowaniu ul. Estkowskiego i Garbar.

Projekt wzbudzał i wzbudza wiele kontrowersji. Ma spore grono zwolenników, którzy mówią, że dzięki temu, iż minaret stanie na drodze między katolicką katedrą a dawną synagogą stanie się symbolem różnorodności i otwartości. Pomysłowi nie brak jednak przeciwników, którzy uważają, że minarety to symbol dominacji mężczyzn i islamu oraz nieposkromionej pychy wyznawców tej religii. Na forach dyskusja wrze. Dokładniej o projekcie Rajkowskiej można przeczytać na stronach Głosu Wielkopolskiego oraz Gazety Wyborczej.

List otwarty Fundacji Malta w sprawie Minaretu

W ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie urbanistyczno-architektonicznego projektu koncepcyjnego rejonu między ulicami: Szyperską, Estkowskiego, Garbarami i Piaskową w Poznaniu. Na działce rozciągającej się na tym kwartale stoi komin, który Joanna Rajkowska chce uczynić podstawą projektu "Minaret". Fundacja Malta jako organizator i producent tego wydarzenia artystycznego zwróciła się do Miasta Poznań (właściciela terenu) z prośbą o wydanie zgody na realizację projektu. Otrzymaliśmy odpowiedź, że może ona zostać wydana dopiero po ogłoszeniu wyników konkursu. W komunikacie wydanym przez Sąd Konkursowy oprócz wskazania zwycięzcy umieszczono dodatkową informację, bezpośrednio odnoszącą się do zamiaru przekształcenia komina w minaret:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Os widokowa na katedrę"... - to chyba to, o czym pisze Passent http://passent.blog.polityka.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.