Facebook Google+ Twitter

List ws. doktoratu honoris causa KUL dla prezydenta Juszczenki

List otwarty dr. Bogusława Pazia z Wrocławia z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego do ks. profesora dr. hab. Stanisław Wilka, rektora KUL z 30 czerwca 2009 r.

Z niedowierzaniem i oburzeniem dowiaduję się, że moja dawna Alma mater nada godność honorowego doktoratu mecenasowi i propagatorowi ukraińskich zbrodniarzy z formacji OUN-UPA oraz nazistów z SS Galizien. Wiktor Juszczenko, o nim mowa, nie tylko wielokrotnie publicznie wygłaszał peany na ich część, ale „obchodząc” ukraiński Parlament - na Ukrainie UPA jest dla wielu Ukraińców synonimem zbrodni - nadał drogą dekretu uprawnienia kombatanckie wymienionym zbrodniarzom.

Każdy dziś wie lub bez trudu może się dowiedzieć, gdyż istnieje ogromna dokumentacja tych zbrodni w oddziałach IPN i licznych organizacjach pozarządowych, że członkowie OUN-UPA i SS Galizien mają na rękach krew około dwustu tysięcy Polaków, w tym w ogromnej większości niewinnych kobiet i dzieci, ale również wielu tysięcy Żydów, Ormian, Czechów, Węgrów i około trzydziestu tysięcy sprawiedliwych Ukraińców, którzy oddali życie, bo nie chcieli ulec zbrodniczej ideologii Stefana Bandery, Romana Szuhewycza oraz Dymytro Doncowa.

Do dziś Wiktor Juszczenko, jako prezydent Ukrainy, nie tylko nie wyraził żadnych przeprosin w stosunku do żyjących jeszcze nielicznych ofiar i świadków zbrodni dokonywanych przez OUN-UPA czy SS Galizien na polskiej ludności, żyjącej od ponad siedmiu wieków na południowych Kresach II RP, ale doprowadza to tego, że m.in. we Lwowie, Stanisławowie, Kołomyi i Obertynie, z którego pochodzi moja rodzina ze strony matki, stawia się pomniki ww. wymienionym zbrodniarzom, zaś ulicom, z których polską, żydowską i ormiańską ludność wymordowano lub przegnano, nadaje się ich imiona.

Na jedynej zaś polskiej szkole we Lwowie ludzie Juszczenki z Rady Miasta nakazali postawienie tablicy pamiątkowej ku czci… Romana Szuchewycza, który m.in. bezpośrednio stał za organizacją rzezi na Wołyniu w 1943 roku. Nie tak dawno ci sami radni wydali dobroczynnej żydowskiej fundacji "Miłosierdzie" zakaz nauczania w szkołach o Holokauście (http://lenta.ru/news/2009/05/20/ban/ oraz http://jn.com.ua/disasters/lvov_1905.html). Pytam: czyż można bardziej upokorzyć Polskę i Polaków, aniżeli to czyni Juszczenko i jego ludzie? Czym można bardziej upokorzyć ofiary ludobójstwa, niż czynią to władze KUL, nadając Juszczence godność honorowego doktora?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wolę mieć mniej komentarzy i pisać rzetelnie o trudnych sprawach niż uprawiać tani dziennikarski populizm. Pozdrawiam, KK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, jak Pan chce aby mieć większe forum pod pańskimi artykułami, niech Pan napisze o krzywdach wyrządzonych Polakom przez Kościół Katolicki. Jeśli nic Panu nie przyjdzie do głowy, niech Pan possie palec i napewno coś Pan znajdzie. Zobaczy Pan jak komentatorzy się zlecą, aby Panu wtórować. Temat poruszony w powyższym artykule jest za kłopotliwy. Tu trzeba trochą pogłówkować, mieć trochę rozeznania w historii.
Pozdrawiam, bez entuzjazmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2009 09:47

"W interesie naszych narodów leży znormalizowanie naszych stosunków, co wymaga powiedzenia sobie w oczy całej prawdy - ale tylko prawdy." - Jerzy Giedroyć

Liczby:
Wołyń: 60 tys. zabitych
Tarnopolskie: 45 tys. zabitych
Lwowskie: 40 tys. zabitych
Stanisławowskie: 22 tys. zabitych
Lubelskie: 15 tys. zabitych
Polesie: 3 tys. zabitych

(są to szacunki ofiar OUN i UPA wg środowisk kresowych; liczby poza Wołyniem zawierają również ofiary ukraińskich formacji w służbie niemieckiej oraz ofiary nacj.ukr. innych narodowości niż polska)

Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców zabitych przez OUN i UPA.

10-20 tys. Ukraińców zabitych w polskich akcjach odwetowych i walkach (wg dra G. Motyki)

"Wychowanie w niepamięci, świadome ukrywanie, czy fałszowanie faktów, stawianie zbrodniarzom pomników to najbardziej podła rzecz, jaka może się wydarzyć cywilizowanym narodom..." Stanisław Srokowski,"Nienawiść"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby była waga ważąca krzywdy i gdyby tak na jej szalę położył krzywdy wyrządzone Polakom przez Niemców, Rosjan i Ukraińców, jak ona by się zachowała? Polska z tej trójki odwróciła się plecami, tylko do Rosjan. Czy krzywdy wyrządzone Polakom przez Rosjan są najcięższe? Nawet nie pokuszę się o odpowiedź na to pytanie. Ale, może ktoś z bardziej znamienitych się pokusi. Są przecież wśród nas biegli w historii i prawie. Niech się wypowiedzą. Jeśli tego nie zrobią, jestem w stanie Ich zrozumnieć, ponieważ tu trzeba wykazać się dużą wiedzą. No i co najgorsze zająć konkretne stanowisko, określić się, stanąć albo po jednej, albo po drugiej stronie. Napewno łatwiej jest Kościół, albo samego Boga szarpać za nogawki. Przy tym nie trzeba konkretów.
(Trochę uszczypliwości zamieściłem dla sprowokowania. Może się uda poruszyć Obywatelstwo Dziennikarskie i się wypowie.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.