Facebook Google+ Twitter

List z sądu odbierzesz w kiosku, a nie na poczcie. To koniec Poczty Polskiej?

Od 9 stycznia listy z sądu i prokuratury będzie trzeba odbierać w... kiosku Ruchu. Poczta Polska utraciła kontrakt na obsługę korespondencji sądów powszechnych. Skorzystał prywatny operator.

 / Fot. By burts (photo taken by burts) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via WiPolska Grupa Pocztowa to jeden z największych prywatnych operatorów pocztowych. Jako pierwsza z prywatnych firm wygrała przetarg z Pocztą Polską na doręczanie przesyłek z sądów powszechnych i prokuratur. Kontrakt był wart 500 mln złotych, a Polska Grupa Pocztowa była tańsza od Poczty Polskiej aż o 84 mln zł.

Właśnie z tego powodu od 9 stycznia listy z sądu i prokuratury będzie trzeba odbierać w... kiosku Ruchu. W kontrakcie jest zapis, mówiący iż operator powinien posiadać placówkę w każdej gminie. Polska Grupa Pocztowa nie spełniała tego warunku, więc podpisała porozumienie z InPostem, który ma umowę partnerską z 5 tys. kiosków Ruchu. W ten sposób stworzono 7 tys. punktów, w których będzie można odbierać przesyłki z sądu.

Na razie nie wiadomo jak będzie wyglądało odbieranie przesyłki. Firma planuje ustawienie specjalnych awizomatów. "Początki nie będą łatwe, ale musimy sobie poradzić" - powiedział "Gazecie Wyborczej" Leszek Żebrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Pocztowej.

Poczta Polska planuje złożyć skargę kasacyjną. Twierdzi, że ma wątpliwości ws. spełnienia przez Polską Grupę Pocztową warunku posiadania placówki w każdej gminie w kraju. Uważa również, że różnica w cenie usług, wynosząca aż 84 mln zł, powstała dlatego, że firma zatrudnia pracowników na umowy o pracę, a nie o dzieło czy zlecenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Aż się wierzyć nie chce, że coś tak piramidalnie głupiego powstało w głowie - czyjej głowie?????
Równolegle miał miejsce drugi akt kretynizmu: http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,15224284,Poczta_Polska_broni__dobrego_imienia_Kosciola___Nie.html
"Świętokrzyskie stowarzyszenie Stop Stereotypom chciało rozesłać mieszkańcom regionu 100 tys. "kuponów kolędowych". Autorzy ulotki namawiają, aby kupon wręczyć księdzu, a pieniądze dać osobie w potrzebie, np. samotnej matce. Jednak kupony nie dotrą do adresatów, bo Poczta Polska wycofała się z ich dystrybucji. Przekonuje, że naruszają dobre imię Kościoła."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od 20.10.2010 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, którego paragraf 9 stanowi:
Wydanie przesyłki przez placówkę pocztową lub urząd gminy
1. Placówka pocztowa operatora lub urząd gminy wydaje przechowywaną przesyłkę osobie uprawnionej po umieszczeniu na stronie adresowej przesyłki adnotacji "wydano dnia", podpisu wydającego pracownika i odcisku datownika.
2. W razie odmowy przyjęcia przesyłki placówka pocztowa operatora lub urząd gminy zaznacza na formularzu potwierdzenia odbioru przyczynę. niedoręczenia, umieszcza datę i składa swój podpis.
3. Po potwierdzeniu odbioru przesyłki na formularzu potwierdzenia odbioru w sposób, o którym mowa w paragrafie 4 ust. 1 i 2, a także w przypadku, o którym mowa w ust. 2, placówka pocztowa operatora umieszcza na wypełnionym formularzu potwierdzenia odbioru odcisk datownika i niezwłocznie odsyła je sądowi wysyłającemu.
Pytanie, jak sobie z tą procedurą poradzi awizomat, w którym odbiór polega na umieszczeniu dowodu osobistego w czytniku i zeskanowaniu kodu z awiza.
Mało tego, od 12 lipca 2012 r. istnieje możliwość odbioru awizowanej przesyłki sądowej w postępowaniu cywilnym przez osobę upoważnioną, na podstawie tzw. pełnomocnictwa pocztowego (Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, Dz. U. z 2012 r. Nr 758). W jaki sposób awizomat rozpozna pełnomocnika?
i jeszcze jedno - w grudniu 2011 r. Polska Grupa Pocztowa podawała, że zamierza w ciągu dwóch lat zbudować sieć blisko 200 awizomatów w całej Polsce, a docelowo w kraju ma się ich pojawić 1000. Nie są to imponujące liczby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To brzmi jak primaaprilisowy żart.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem w szoku. Firma nie potrafi przewidzieć procedur dostarczania poczty, posiłkuje się placówkami, które mogą być zlikwidowane i nie będzie miała na to jakiegokolwiek wpływu. To nie są ich obiekty.
I TAKA FIRMA WYGRYWA PRZETARG???
Sprawa nadaje się do sądu , o kurde.... jakiego sądu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz kioskarki będą mieć o czym gadać kto ma sprawy w sądzie do kogo przychodzi komornik itd ciekawi mnie też jak sobie poradzą z tym zachowaniem tajemnicy korespondencji awizo maty też pomysł ja osobiście nie będę zaglądał do jakiejś tam maszyny codziennie czy coś jest do mnie czy też nie ma sądownictwo i cały ten system mam w głębokim poniżaniu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z czasem kioski "RUCH-u" przejmą sektor usług bankowych, wyręczą pana, który kładzie płytki, a nawet będą rozsyłać z samego rana hydraulików z bukietem róż i powabnyn mruczeniem: "Priorytet". Zakafkny świat... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem ciekaw jakie są podstawy prawne, aby kioskarz i jego pracownicy mogli sprawdzać mój dowód osobisty i jakie mają podstawy, aby mieć dostęp do informacji jakie i skąd przychodzą do mnie pisma urzędowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompletny idiotyzm!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne oszustwo b. ministra sprawiedliwości.
90% Polaków korzysta z Usług Poczty Polskiej, która od kilkaset lat służy obywatelom. Jest to złamanie konstytucyjnych Praw Obywatelskich jak też łamie ustawę o ochroni danych osobowych. Jako dowód przedstawiam:
w kioskach Ruch pracują przypadkowe osoby nie mające prawa do Usług Pocztowych jak też łatwy dostęp do nieraz intymnych informacji sądowych i prokuratorskich, ponadto nie są upoważnieni do legitymowania stron i odpisywania danych z dowodów osobistych . Już od dawna są informacje, że jeżeli chcesz dowiedzieć się o mieszkańcu danej miejscowości lub osiedla idź do kiosku Ruch lub prywatnego sklepu. Jest to kolejny przykład działań powszechnej inwigilacji obywateli przez id..tów z PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.