Facebook Google+ Twitter

Lista leków refundowanych w 2012 opublikowana. Zobacz nową wersję

Uaktualniona lista leków refundowanych powiększyła się o 11 leków, m.in. na schizofrenię i astmę. Dodano też do niej 15 wyrobów medycznych. Od 30 grudnia, od godziny 23 można ją zobaczyć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 / Fot. Ragesoss, GNU1.2Rozbudowana lista liczy obecnie 2,7 tys. leków oraz 221 wyrobów medycznych. Została uzupełniona o paski cukrzycowe, leki podawane po transplantacji,
leki stosowane w leczeniu onkologicznym oraz na astmę i schizofrenię.

Sprawdź, czy lek, który stosujesz, będzie refundowany w 2012Minister Arłukowicz zapowiada, że nie to nie koniec prac nad listą; będą one prowadzone także po po 1 stycznia a aktualizacja będzie wprowadzana co dwa miesiące.

Minister poinformował też, że recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ", będą realizowane w aptekach i refundowane. Jak podaje TVN24, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz potwierdza możliwość ich realizacji, ale "według najwyższego stopnia odpłatności przewidzianego dla danego leku".

Ustawa refundacyjna. Po co nam te zmiany?

Tymczasem część lekarzy stanowczo deklaruje protest przeciw rozporządzeniu, które nakłada na nich obowiązek wpisywania na recepcie typu odpłatności za lek: B- bezpłatny, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc. Lekarze nie chcą też wpisywać na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków.

Krzysztof Bukiel, szef OZZL zapowiedział, że do protestu może się przyłączyć co najmniej kilkanaście tysięcy lekarzy, m.in. z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego. "Uważamy, że nie mamy narzędzi do tego i zajmowałoby to większość czasu, przeznaczonego na poradę lekarską" - stwierdził Bukiel.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

 minister zdrowia z PO
 • minister zdrowia z PO
 • 03.01.2012 19:42

Piotr Wierzbicki Dzisiaj 18:54

ale co ja takiego złego napisałem?
uściśliłem tylko przepis "nasturcja Wczoraj 09:56".
bóg mnie pokarał krótką pamięcią (zapomniałem zaklęć) i to wszystko.
silę umysł aby sobie przypomnieć jak to leciało.

przypomnę - napiszę. będzie gotowa recepta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do "minister zdrowia"
Skoro mnie udało się przy pomocy środków o jakich mówiłem, zmniejszyć leki o 50%, to dlaczego nie? Tym bardziej, ze leki obciążają funkcjonowanie wątroby a w nadmiarze prowadzą do uszkodzeń organizmu nieodwracalnych.

Co za problem?! I bez miary głupota! Żeby to usprawnić, można w programie komputerowym aptek zarejestrować emerytów i tych co wiadomo, że do końca życia będą ubezpieczeni! Wystarczyłoby tylko jeden raz wprowadzić dane do komputera. Pozostałe można uregulować ustawowo. Posłowie mają tęgie głowy, niech myślą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
minister zdrowia z PO
 • minister zdrowia z PO
 • 02.01.2012 20:40

nasturcja Dzisiaj 09:56

żaden łój niedźwiedzi, żadna pajęczyna i żaden chleb razowy nie są skuteczne bez odpowiednich zaklęć.

gdy przypomnę sobie te zaklęcia to napiszę.
Po co , przyjmijcie do wiadomości że wypowiadane zaklęcia razem z podaniem łoju, pajęczyny i chleba razowego (to wszystko zmieszane ze śliną bezzębnej 80-letnie dziewicy) czynią cuda.
Choróbska nie mają szans

Komentarz został ukrytyrozwiń
nasturcja
 • nasturcja
 • 02.01.2012 09:56

@ Piotr Wierzbicki 17:47 wczoraj
Nie wiem jak często stosuje pan pokrzywę jako lek ale panu na pewno dobrze robi. Jeśli wraca pan do tzw. medycyny domowej to przypomnę że doskonałymi lekami są łój niedźwiedzi, pajęczyna i chleb razowy.
"NEXUS - NOWE CZASY" opisują to obszerniej i szerzej. Może wie pan co robi dobrze na głowę ? Podobno szczaw - smacznego !

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 01.01.2012 19:49

myślę że wpis pana Piotra Wierzbickiego z godz.17,47 odnośnie pokrzyw jak najbardziej pasuje do obecnej sytuacji w naszej "służbie" zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ten link mi wskoczył. Powinno być: <a href="link . Przepraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń
pielęgniarz
 • pielęgniarz
 • 01.01.2012 18:08

@Marek Chorążewicz
Tu znajdziesz wiele interesujących spraw,a konsekwentnie zatajanych przed pacjentami.
www.konsylium24.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lek
 • Lek
 • 01.01.2012 17:49

Proszę, wątki z lekarskiego forum - może to wyajsni niektorym przyczyny protesty

1. WITAM TEZ JESTEM PO KONTROLI NFZ 32.000ZL OBCIAZENIE DLA NZOZ ROZLOZONE NA POSZCZEGOLNYCH LEKARZY (KONTROLA PACJENTOW DO ROKU WSTECZ), PACJENCI OBCIAZENI MIG.PRZEDSIONKOW I WIELOMA CHOROBAMI PRZEWLEKLYMI Z RACJI WIEKU I BRAKU MOZLIWOSCI WSPOLPRACY Z PACJENTEM ZDYSKWALIFIKOWANI Z LECZNIE ACENOKUMAROLEM PO KONTROLI ZGODNIE ZALECENIEM nfz i informacja na ulotce clexany( MAX CZAS STOSOWANIA 14 DNI!!!) ODSTAWIONO CLEXANE , WDROZONO LECZENIE ASA PLUS PLAVIX I PO 4 MIESIACACH MAMY HOSPITALIZACJE W ODDZIALE NEUROLOGII Z POWODU UDARU I PONOWNIE PACJENT WYCHODZI Z ZALECENIEM CLEXANE 40 MG PODSKORNIE CODZIENNIE i CO DALEJ ROBIC kto za to wezmie odpowiedzialnosc lekarz czy NFZ????

2. Mielismy kontrole ze stosowania HDCZ. Wydzwiek kontroli jest taki, ze mamy scisle trzymac sie charakterystyki leczniczej produktu. W zwazku z czynm nalezy przechdzic z hdcz na VKO - chyba ze sa przeciwskazania (trzeba to precyzyjne udokumentowac). Generalnie po zaplaceniu kary 4 tys PLN, z pierowtnych 20.000 (ciazka walka, duzo pisania, i wyjazdow do funduszu)moge sformulowac teze, iz hdcz, szczegolnie clexana, to mina, ktora z pewnoscia eksploduje - wystarczy pomnozyc wsykosc reundacji np. Clexane 60: 356 dni kuracji to 5340 pln doplaty NFZ + odsetki karne -...lakomy kasek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska leży na terytorium o największych zasobach roślin leczniczych. Należy dodać, że większość roślin zielarskich a szczególnie tak cennej rośliny jak Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) nadaje się do uprawy i produkcji przez rolnictwo. Przebadano to w Stacji Hodowli Roślin Prusinowo k/Gryfic. Przeczytać o pokrzywie możemy tutaj: http://mamzdrowie.pl/pokrzywa-cenne-ziolo/ . Oczywiście polskim naukowcom nie wpadło do głowy, żeby ją dokładnie przebadać, lub też zgodnie z wszechpotężnymi koncernami farmaceutycznymi są w zmowie. W popularno-naukowym czasopiśmie amerykańskim "NEXUS - NOWE CZASY" przeczytałem: "Amerykańscy naukowcy odkryli w pokrzywie aminokwas niezbędny do utworzenia pełnowartościowego białka, występujący tylko w pokrzywie na terenie półkuli północnej. Co oznacza wykorzystanie pokrzywy dla systemu immunologicznego w organizmie nie muszę tłumaczyć.

Dlatego radzę: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biorąc pod uwagę ilość pozycji na liście, przydałaby się wyszukiwarka na ministerialnej stronie. Nb. od rana nie udało mi się otworzyć załączników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.