Facebook Google+ Twitter

"Listonosz" według starego świntucha

"Listonosz" Charlesa Bukowskiego to pierwsza z pięciu powieści rejestrująca życie Henry'ego Chinaskiego i czasy, w których żył, w nowatorskim lecz przystępnym stylu, który w swej prostocie jest nadzwyczaj podobny do Poezji Bukowskiego.

 / Fot. Noir sur Blanc Charles Bukowski to amerykański poeta znany w swych utworach z prostego, bezpośredniego, a zarazem wulgarnego języka. Outsider i alkoholik, który żył według własnego kodeksu etyczno-moralnego.

Była to pierwsza przeczytana, czy raczej połknięta przeze mnie książka Bukowskiego. Z Zapartym tchem przerzucałem kolejne kartki tej powieści. A na końcu podziękowałem Bogu, że istnieją tacy pisarze.

Książka o mocno zaostrzonym wątku autobiograficznym opowiada o życiu zwykłego pracownika poczty, który wręcz nienawidził swojej pracy. Podkreślił to już w pierwszym zdaniu - "Od początku było to pomyłką"

Bukowski zdołał sprawić, że mordęga roznoszenia i sortowania poczty staje się rzeczywista i istotna dla każdego czytelnika, który nie lubi swojej pracy. Sortowanie listów to mało atrakcyjny temat dla literatury lecz dzięki Bukowskiemu staje się żywy i interesujący.

"Listonosz" jest bardzo zabawną powieścią, gdzie humor ożywia wszystkie pozostałe jej aspekty. Zadbał o to aby niepowodzenia Henry'ego Chinaskiego jako kochanka, pracownika poczty i hazardzisty, który lubił przepuszczać pieniądze na wyścigach konnych oddać z sardonicznym humorem, dzięki któremu powieść nie jest pretensjonalna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* za recenzję. Opowiadania Bukowskiego znam. Są one łącznikiem jaki mam z pewnym moim znajomym, który niestety tylko w tego typu "literaturze" gustuje. I to właśnie mój znajomy polecił mi zapoznanie się z Bukowskim.. Cóż.. Rzeczywiście jego opowiadania są niczego sobie, wulgarny język nie jest tak wulgarny, żeby panny z dobrego domu czuły się zgorszone :) Jedyne co sprawiło, że już nie czytam "twórczości" tego autora, jest to, że nie tworzy niczego nowego, jego opowiadania są do siebie bardzo podobne i niestety po paru przeczytanych czytelnik się po prostu nudzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.