Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5215 miejsce

Listopad miesiącem osób transpłciowych

Dzisiaj w Warszawie, Marszem Pamięci, rozpoczęły się obchody tegorocznego Dnia Pamięci Osób Transpłciowych.

Zdjęcie z Marszu Pamięci. / Fot. Fundacja Trans-FuzjaDziesięć lat temu, 20 listopada 1999 r., grupa ludzi zebrała się, by uczcić pamięć zamordowanej rok wcześniej Rity Hester, transseksualnej działaczki społecznej. Odczytano wówczas nazwiska jej oraz innych osób, które zginęły w minionym roku z powodu ludzkiej nienawiści do swojej transpłciowości.

To ciche spotkanie w blasku zniczy zapoczątkowało międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych (Transgender Day of Remembrance), który obchodzimy obecnie po raz jedenasty.

"Upamiętnić naszą śmierć"

Nieliczni przeszli do historii jako symbole ofiar zbrodni nienawiści. Brandon Teena i Gwen Araujo, dwoje młodych ludziach zamordowanych przez swoich kolegów, stało się bohaterami filmów. Bohaterem dokumentu stał się także Robert Eads, który zmarł na raka, ponieważ ponad dwudziestu lekarzy z różnych klinik odmówiło leczenia go.

Niektórych znamy z nazwiska, czasami wiemy, że mieli bliskich, którzy za nimi będą płakali: rodziców, dzieci i rodzeństwo, przyjaciół... Może zdarzyć się i tak, że to my jesteśmy tymi bliskimi. Wielu wspominamy jednak jako niezidentyfikowane osoby transpłciowe, a o większości prawdopodobnie nigdy nie usłyszeliśmy.

Dzień Pamięci umożliwia uczczenie śmierci ich wszystkich.

Wspólna tożsamość

Dzień Pamięci nie jest tylko dla osób transpłciowych i ich bliskich. Granica między transfobią, a nienawiścią do innych niestandardowych osób, jest bardzo płynna. Pewna transseksualistka została zastrzelona przez dwunastoletniego sąsiada, ponieważ ten "nienawidził pedałów". Niektóre, tak jak Gwen Araujo, zginęły, ponieważ ich partnerzy seksualni obawiali się, że skoro z nimi współżyli, to teraz są homoseksualistami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.