Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22502 miejsce

Listopadowe Zaduszki

Do polskiej tradycji należy obchodzenie w drugi dzień listopada "Dnia Zadusznego". Mimo, że według kalendarza jest to dzień roboczy, wiele osób w wolnej chwili odwiedza groby swoich bliskich.

Początki obchodów tego święta pochodzą według dokumentów z XII wieku. Natomiast w XV wieku było ono już znane i obchodzone na terenie całej ówczesnej Polski. Co prawda, już w 998 roku, jako przeciwwagę dla obrządków pogańskich czczenia swoich zmarłych, opat z Cluny uznał aby dzień po "Wszystkich Świętych" był dniem modlitw za dusze zmarłych.

Cmentarz w Święto Zmarłych i Zadusznych / Fot. Henryk Czechowski"Dzień Zaduszny" jest chrześcijańskim świętem wspomnienia wiernych, którzy zmarli. Natomiast w Polsce zwyczajowo dzień 2 listopada to "Zaduszki". W polskim kościele katolickim to ważne święto, w tym dniu
obowiązkowo wspominamy wszystkich zmarłych. Odprawiane są w kościołach specjalne wspominkowe nabożeństwa.

W świetle nauki kościoła katolickiego, w tym dniu wspiera się przez modlitwę duchowo wszystkich zmarłych, a zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, a ich dusze przebywają w czyśćcu, który jest "przedsionkiem nieba".

Natomiast nasuwają się refleksje po pierwszym listopada, czyli "Święcie Zmarłych", ile bezimiennych oraz zapomnianych i zaniedbanych grobów Samotny zapomniany grób / Fot. Henryk Czechowskijest jeszcze w naszym kraju. W PRL-u, przed 1 listopada, wojsko, harcerze oraz różne organizacje, starały się zadbać szczególnie o groby ofiar II wojny światowej.

Groby zapomniane nieznanych osób / Fot. Henryk CzechowskiDzisiaj różnie bywa z dbaniem o cmentarze zapomniane. Tylko nieliczne osoby i organizacje, przy małym zewnętrznym wsparciu finansowym, starają się opuszczone i zapomniane cmentarze zachować dla potomnych.

Spacerując po cmentarzach, można znaleźć wiele smutnych zaniedbanych grobów bez tabliczek, informujących kto tam spoczywa. Jest wiele współczesnych grobów z tabliczkami przykładowo "NN mężczyzna", Groby nieznanych osób / Fot. Henryk Czechowski "NN kobieta", gdzie spoczywają ludzkie szczątki znalezione w różnych miejscach.

groby bezdomnych / Fot. Henryk CzechowskiJest coraz więcej grobów osób bezdomnych, za życia egzystujących w beznadziei.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.