Facebook Google+ Twitter

Listy Karola Wojtyły znalazły się w książce "Beskidzkie rekolekcje"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-17 18:49

41 listów księdza Karola Wojtyły do Wandy Półtawskiej znalazło się w książce "Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich". Publikację - wydaną przez wydawnictwo Edycja św. Pawła - wypełniają także wspomnienia doktor Półtawskiej.

Wanda Półtawska przyznała, że wcześniej nie chciała upubliczniać prywatnej korespondencji z Janem Pawłem II. Zrobiła to jednak za namową swojego spowiednika, który powiedział jej, że "dzieje świętego nie są własnością prywatną, ale należą do ludzi".

Wcześniej do opublikowania notatek i korespondencji zachęcał ją także Jan Paweł II, podkreślając, że te dokumenty to "świadectwo tego, że człowiek posiada duszę i ona ma się rozwijać u każdego".

Doktor Półtawska przyznaje, że istnieje jeszcze "walizka" listów Jana Pawła II, ale - jak podkreśla - z pewnością nie zostaną one opublikowana za jej życia, ponieważ są zbyt prywatne. Zachęciła także, aby opublikowane listy czytać tak, jak zostały napisane: słowo po słowie, a później medytować ich treść.

Dominikanin, ojciec Stanisław Tasiemski zwraca uwagę, że opublikowana w książce "Beskidzkie rekolekcje" korespondencja jest wyjątkowa, ponieważ jest to zapis duchowego dialogu między Janem Pawłem II a Wandą Półtawską. Ich relację porównał do więzi jaka łączyła świętych Franciszka i Klarę czy średniowieczną korespondencją błogosławionego Jordana i Diany.

Ojciec Tasiemski zwraca uwagę, że książka przedstawia Jana Pawła II jako kierownika duchowego i jest wskazówką, jak prowadzić dialog człowieka do Boga.

"Ta książka to uchylenie rąbka tajemnicy serca Karola Wojtyły" - podkreśla ojciec Tasiemski.

Jak zapewnia wydawca, "Beskidzkie rekolekcje" niemal w całości zostały zaakceptowane przez Jana Pawła II. Znajomość małżeństwa Półtawskich z księdzem Karolem Wojtyłą rozpoczęła się w Krakowie w 1947 roku.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.