Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24280 miejsce

Listy z ludzkiego piekła. Niezwykła historia z Auschwitz

Jadąc do Krakowa na spotkanie z dziennikarzami obywatelskimi nie przypuszczałam, że będzie to zaskakująca "przygoda". Basia Romer-Kukulska powiedziała: "mój dziadek był w KL Auschwitz" i to był początek.

 / Fot. W24Jadąc do Krakowa na spotkanie z dziennikarzami obywatelskimi nie przypuszczałam, że jadę na spotkanie z zaskakującą "przygodą".

Z całej wesołej gromadki, która zakotwiczyła w przytulnej kawiarence ja i Basia Romer byłyśmy najstarsze. Z tego spotkania utkwiły mi w pamięci jej figlarne oczy... i zupełnie niezabawne słowa: "mój dziadek był w KL Auschwitz".

Przez kilka lat w swojej pracy patrzyłam na resztki dokumentów, w których zaklęte było cierpienie oświęcimskich więźniów. Okazało się, że moje zawodowe czujki były intensywnie wyczulone na tego rodzaju informacje. Dotarło do mnie, że jej dziadek i ciocia wraz z narzeczonym byli przez dwa lata numerami obozowymi. Wiadomość, że pisali z tego piekła listy spowodowała, że w moim skrzywionym zawodowo umyśle momentalnie przesunęły się tysiące więźniarskich styków obozowych, fragmenty dokumentów z ledwo widocznymi wpisami. Z pożółkłych kart dokumentów mój wzrok wydobywał całą ich treść, by na zawsze znalazły się w pamięci komputera. Możliwa jest wówczas analiza i po konfrontacji z innymi dokumentami, niczym z puzzli, wyłaniają się z niebytu indywidualne tragiczne, często heroiczne losy więźniów, co sprawia, że przywraca się im godność, z której w obozie zostali odarci.

 / Fot. Tomasz Pielesz, własność PMA-BProśba Basi aby wyszukać dla niej ślady pobytu jej krewnych w KL Auschwitz stała się dla mnie czymś niezwykle ważnym. Jeszcze wówczas nie wiedziałam, że jestem u progu tajemnicy niezwykłej okupacyjnej historii rodziny Romerów i Lohman.

Po intensywnych poszukiwaniach w archiwalnych zasobach śladów więźniów KL Auschwitz: Rodryga Romera, Elżbiety Romer i jej narzeczonego Maksymiliana Lohman poczułam niedosyt... Wówczas pomyślałam, że za listami, które pisali do rodziny z obozu kryje się coś o wiele bogatszego i ciekawszego. Listy obozowe to gotowe blankiety m.in. z nadrukami "KL Auschwitz", znaczkiem pocztowym z portretem Adolfa Hitlera, dokumenty o wielopłaszczyznowym znaczeniu, bo oprócz zawartego w nich ładunku emocjonalnego są tam niezwykle ważne dla historyków informacje takie jak: imię i nazwisko, numer obozowy, data, numer bloku (np blok śmierci nr 11). Czas płynie nieubłaganie i jest zabójczy dla obozowych listów, przechowywanych często w nieodpowiednich warunkach. Z rozsypującego się papieru znikają pisane ołówkiem wyrazy cierpienia ludzi, których doświadczyli w KL Auschwitz. Nie mogłam dopuścić aby taki los spotkał listy Rodryga, jego córki Elżbiety i Maksymialiana Lohman.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Autorko, Ewo, myślę, że bez Twojej pomocy nie zabiorę się za to "dzieło".
Popularność artykułu może spowoduje, że uratuje się świadectwa historii.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje!
Świetny materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykul to moje odkrycie w tegorocznym konkursie DO2011. Nauczycielom historii moze sluzyc jako pomoc naukowa na lekcjach o obozach koncentracyjnych ( chyba jeszcze takie sa ? )
Nalezy material ten rozpowszechniac i na niego glosowac. ( sms na nr. 7155 , tresc :DOROKU.6 )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykul kandyduje w kategorii " Publicystyka " i na ta perelke mozna wysylac sms-y na nr.7155
o tresci : DOROKU.6

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity artykul , swego czasu umknal mojej uwadze , bylam zajeta innymi sprawami.
Material kandyduje w konkursie Dziennikarz Roku 2011 i godzien jest najwyzszych laurow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koniecznie Basiu ! Jest tak wiele wątków tej historii. Niecierpliwie czekają aby je opisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiecałam, że teraz niczego nie ruszę zanim nie dokończę tej historii.
Pozdrawiam serdecznie B.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ajmk
  • ajmk
  • 12.01.2012 21:35

Basiu, pisz ,pisz i jeszcze raz pisz dalej :) Czytam cie z rozkosza, wszystkie twoje artykuly przeczytalam ! Mam wielka nadzieje ze bedzie nastepny ciag "List z ludzkiego piekla " ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba trzeba będzie dopisać ciąg dalszy... bo działo się wiele i bardzo ciekawie, wojna pisała scenariusze, z każdego życiorysu można by zrobić film o ludzkich problemach, lpeszy niż "rezydencja" rozlewisko" i inne spłeczno-obyczajowe tasiemce... wymyślone na siłe i pod włos propagandowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa historia i artykuł na 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.