Facebook Google+ Twitter

Listy ze szkoły. Liceum Polonijne w Warszawie

Mało kto wie, że jest takie miejsce w Polsce, gdzie najzdolniejsza młodzież pochodząca z polskich rodzin zamieszkałych na terenach dawnego Związku Radzieckiego ma szansę zdobyć wykształcenie.

 / Fot. Liceum PolonijneW Warszawie istnieje Kolegium św. Stanisława Kostki, a to szkoła z bogatą przedwojenną tradycją, która daje dziś grupie ponad 70 uczniów szansę na zdobycie wiedzy i nowe życie.

W Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki uczy się młodzież polskiego pochodzenia, która wywodzi się głównie z niezamożnych rodzin ze wschodu. Jest to największe i jednocześnie – jak powiedziała dyrektor Ewa Petrykiewicz - jedyne liceum polonijne w Polsce. Absolwenci Kolegium trafiają do najlepszych warszawskich uczelni wyższych. Szkoła powstała z potrzeby serca katolickich nauczycieli. Tu w dniu 1 września oprócz dzwonka szkolnego rozbrzmiewają serdeczne słowa – Witajcie w domu!

Odległy Kazachstan, Rosja, Mołdawia, Kirgizja, Uzbekistan, Mołdawia, Ukraina, Białoruś, Gruzja, Turkmenistan- to kraje z których pochodzą uczniowie Liceum Polonijnego. Pierwsze dzieci przyjechały do Polski we wrześniu w 2003 roku. W ławach szkolnych obok siebie zasiadają bardzo zdolni młodzi ludzie, poznają język i historię kraju przodków, rozwijają talenty. Zazwyczaj są rekomendowani przez swoje parafie, działaczy i organizacje polskie. Ich rodziny mają polskie korzenie, a oni sami zachowali nie tylko wiarę ojców ale także czynie pracują na rzecz polskiej kultury i języka. Liceum Polonijne znalazło się w gronie 25 najlepszych warszawskich liceów w 2012 r. Wizyta w takiej szkole pozwala mieć nadzieję, że jest to szczególne miejsce na ziemi, w którym te dzieci mogą odleźć spokój i wiele dobra. Organem prowadzącym szkolę jest Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców.

W kwietniu trafiłam do szkoły zafascynowana opowieścią o misji placówki. Dowiedziałam się, że uczniowie Liceum Polonijnego od lipca pozostaną bez miejsca, w którym mogliby kontynuować naukę. Na początku tego roku za zgodą przełożonej Sióstr Franciszkanek została podpisana umowa o przekazaniu nieruchomości zgromadzenia przy ul. Wałuszewskiej 48 w Warszawie. Niestety budynek wymaga jednak generalnego remontu i rozbudowy. Zanim rozpocznie się we wrześniu nowy rok szkolny pomieszczenia muszą być dostosowane do potrzeb dydaktyki. Dyrekcji szkoły brakuje funduszy. Nowa siedziba stwarza możliwość rozwoju szkoły, stale przybywa uczniów, istnieje potrzeba powiększenia internatu.

Dziś już wiadomo, ze bez wsparcia Darczyńców i Sponsorów nie uda się zrealizować tego przedsięwzięcia. Jeśli nie pomożemy szkole stracą na tym wszyscy gdyż to właśnie tu być może rodzą się przyszli polscy naukowcy i poeci. Być może także chemicy i genialni matematycy. Młodzież wrasta w Polskę stając się jej najbardziej twórczą częścią. Absolwenci Liceum Polonijnego zdobywają prestiżowe nagrody, odznaczają się wybitnymi zdolnościami muzycznymi, pracowitością i poszanowaniem dla patriotycznych wartości. Realizują wiele ciekawych projektów partnerskich będąc liderami w młodzieżowym środowisku swoich rówieśników. Niezależnie od miejsca w którym przyszło się im urodzić w duszy mają Polskę tak jak ich rodzice.
Pozdrawiam z Wilanowa razem z uczniami Liceum Polonijnego
Zofia Wojciechowska


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czasy są trudne ale tylko razem udaje się wiele. Można pomóc szkole i uczniom. Można wykupić specjalne cegiełki, można ustanowić stypendium dla poszczególnego ucznia lub dokonać wpłaty na konto działającej przy szkole Fundacji Dla Polonii. Tytułem: Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
-----------------------------------------------------------------------------
Wywiad z dyrektor szkoły p. Ewą Petrykiewicz znajduje się w Programie Pomost http://www.radiownet.pl/publikacje/witajcie-w-domu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.