Facebook Google+ Twitter

Literacka Nagroda Goncourtów dla Michela Houellebecq’a

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-09 10:53

Najbardziej prestiżowa nagroda literacka we Francji przypadła sławnemu prozaikowi i poecie - Michelowi Houellebecq’owi. W Polsce laureat znany jest m.in. z powieści "Cząstki elementarne", "Platforma" czy "Poszerzenie pola walki".

Członkowie Akademii Goncourtów decyzję podjęli w rekordowo krótkim czasie. Nazwisko zwycięzcy ogłoszono już po półtorej minuty obrad. W gronie jury panowała zgodność. Kandydatura Houellebecq’a uzyskała siedem na dziewięć możliwych głosów. Co ciekawe Houellebecq już dwa razy nominowany był do Nagrody Goncourtów.

Jak podaje RMF24.pl przewodniczący Akademii stwierdził, że dobrze się stało, iż "Houellebecq dostał tę nagrodę dopiero teraz, bo jego nowa powieść pt. "Mapa i Terytorium" jest najbardziej dojrzałym" dziełem autora. Polscy czytelnicy nie mają jeszcze możliwości samodzielnie ocenić najnowszej powieści laureata. Książka "La carte et le territoire" nie ukazała się na razie w języku polskim.

Nagroda Goncourtów przyznawana za najlepszą książkę, jaka została wydana w ciągu minionego roku, to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji. Pierwszą nagrodę przyznano w 1903 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Super .

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Francji ta 430 stronicowa książka od początku sprzedaje się znakomicie . Nie jest wcale mniej prowokacyjna niż poprzednie tego 54 letniego autora. Książka została od początku dobrze przyjęta przez krytykę i prawie wcale nie wywołała burzliwej dyskusji. Od września sprzedano ponad 150 tys egzemplarzy, piątej kolejnej książki tego autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W.A.B. zapowiada wydanie nowego Houellebecqa „najszybciej, jak to możliwe" - więc jest nadzieja. ;) A nagroda rzeczywiście słuszna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.