Facebook Google+ Twitter

Literacka Nagroda Nobla 2011 dla Tomasa Tranströmera

Tegoroczną Nagrodę Nobla otrzymał Tomas Tranströmer, szwedzki poeta, pisarz i tłumacz.

Tomas Tranströmer / Fot. PAP/EPA80-letni szwedzki poeta był już typowany do Nagrody Nobla w 1996 roku, ale wtedy nagrodę otrzymała Wisława Szymborska.

Tranströmer, psycholog z wykształcenia, jest poetą, pisarzem i tłumaczem. Jego poezję cechuje wyciszony, delikatny język i zwięzłość. Muzyczne umiejętności poety wyraźnie pobrzmiewają w jego poezji, dedykowanej człowiekowi zagubionemu w świecie współczesnym.

W Polsce ukazało się kilka zbiorów poezji, m.in. "Późnojesienny labirynt", "Niebieski dom", "Podsłuchany horyzont".

Poetkę, Urszulę Kozioł, ta nagroda bardzo cieszy. "To wspaniały poeta, bawił kiedyś w Polsce, nie pamiętam już ile lat temu, ale wiem, że go poznałam. (...) Znamy jego wiersze w Polsce - były przekładane, publikowane, odbieram go jako niezwykle ciepłego człowieka, życzliwego światu. Jest poetą doskonałym, a każdy świetny poeta wie o tym, jak ważna jest zwięzłość, stan skupienia, jak ważne jest słowo i to, co mieści się nie tylko w samym wierszu, ale i pomiędzy linijkami - wiersz to zapis niezwykle syntetyczny".

Z werdyktem zgadza się też Jerzy Illg, szef wydawnictwa Znak. "Poezja Tomasa Transtroemera jest mądra, głęboka i otwarta na świat. To poezja wrażliwa na rzeczywistość, a zarazem wyraźnie metafizyczna... Dramat szwedzkiego poety polegał na tym, że w 1990 r. miał udar. Był sparaliżowany, był w afazji, nie mówił, co utrudniało mu publiczne funkcjonowanie. Na szczęście nie umożliwiało mu to pisania i wreszcie Szwedzi doczekali się literackiego Nobla, który temu poecie całkowicie się należał".

"To autor metafizyczny i uniwersalny. Od dawna był kandydatem do tej nagrody i bardzo pięknie, że wreszcie ją dostał. Jego twórczość to wspaniała, oszałamiająca poezja o życiu i śmierci. Momentami przypomina mi utwory Tadeusza Różewicza, z tym że Różewicz jest bardziej rewolucyjny, a Tomas Transtroemer bardziej klasyczny" powiedział Janusz Głowacki.


Nie sprawdziły się typowania bukmacherów, wśród których szczególną pozycję zajmowali: syryjski poeta Adonis czyli Ali Ahmad Sa'id Isbir oraz Japończyk Haruki Murakami

Na liście bukmacherów znajdowała się też Alice Munro, autorka krótkich form prozatorskich oraz Polak, Adam Zagajewski.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

lr, pap

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Coraz więcej osób w Niemczech i na świecie ulegają chorobie Alzheimera; a odpowiednich lekarstw jak nie było tak nie ma! Miejmy nadzieję iż sam sposób życia: w ukochaniu Natury - tak skandynawski, szwedzki i poezja Tomasa Tranströmera będzie tą "fiolką na życie" dla wielu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko jest Poezja.
Każy jest Poeta.

Bardzo się cieszę, że Akademia nagrodziła Tomasa Tranströmera.
Po piętnastu latach poezja dobiła się do powszechnego wrzechświata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedys kupowalem i namietnie czytalem Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich, wydawną przez Wydawnictwo Poznańskie. Ale byla to wspaniala beletrystyka. natomiast poezji wcale nie znam. Teraz będzie okazja poznac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.