Facebook Google+ Twitter

Literacka Nagroda Nobla 2013. Ruszyła giełda nazwisk. Są na niej Polacy

W październiku poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla. Peter Englund, sekretarz Akademii Szwedzkiej ujawnił, że w tym roku nominowano 195 pisarzy. 48 z nich pojawiło się na liście po raz pierwszy.

 / Fot. Hans A. Rosbach/CC 3.0Oficjalnej listy kandydatów nie poznamy, bo została utajniona. Prawo do nominowania laureata oprócz członków Akademii Szwedzkiej mają również zwycięzcy z poprzednich lat, profesorowie literatury czy stowarzyszenia literackie. Na giełdzie nazwisk pojawiają się twórcy z Afryki, między innymi kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong'o. Kryzys w Syrii wywindował też kandydaturę Alego Ahmada Saida - poety syryjsko-libańskiego - informuje PAP.

Jak co roku wymienia się mocną reprezentację Amerykanów. Wśród nich: Philipa Rotha, Joyce Carol Oates, Cormaca McCarthy'ego czy Boba Dylana. Twórcy ze Stanów Zjednoczonych są pomijani w ostatnich latach, dlatego obok nich wymienia się pisarki z Kanady: Margaret Atwood oraz Alice Munro.

Na listach tworzonych przez bukmacherów pojawiają się też nazwiska Polaków. Wymienia się: Olgę Tokarczuk, Tadeusza Konwickiego, Adama Zagajewskiego i Tadeusza Różewicza. Nasi twórcy wymieniani są jednak w drugiej i trzeciej dziesiątce możliwych laureatów. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej typuje się nazwisko Petera Nadasa z Węgier i Milana Kundery z Czech. Szczyty list bukmacherskich okupuje Japończyk Haruki Murakami.

W Szwecji w tym roku okazał się tom "Recycling" Tadeusza Różewicza. Jest to zbiór wierszy poety z kilkunastu lat. Ukazał się on nakładem wydawnictwa Tranan, które wypromowało zeszłorocznego noblistę, Chińczyka Mo Yana. Książki Olgi Tokarczuk i Adama Zagajewskiego również doczekały się tłumaczeń na szwedzki.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.