Facebook Google+ Twitter

Literacka nagroda Nobla - spekulacje o laureatach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-03 12:18

W najbliższy czwartek zostanie ogłoszony laureat literackiej nagrody Nobla. Szwedzka Akademia Literatury, jak co roku, poda nazwisko wyróżnionego około 13:00. Wśród faworytów wymieniani są między innymi niemiecka pisarka Herta Mueller, poeta z Korei Południowej Ko Un, izraelski pisarz Amos Oz, Carlos Fuentes z Meksyku i włoski eseista Claudio Magris.

Laureat otrzyma 10 milionów szwedzkich koron, czyli równowartość trzech i pół miliona złotych. Trwają już spekulacje, kto w tym roku zdobędzie nagrodę. W ubiegłym roku nieoczekiwanie przypadła ona brytyjskiej pisarce, Doris Lessing.

Polscy pisarze czterokrotnie otrzymywali literackiego Nobla. W 1905-m roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, a w 1980 roku - Czesław Miłosz. Ostatnią polską noblistką była Wisława Szymborska, która otrzymała nagrodę w 1996-m roku.

Od najbliższego poniedziałku do środy będą ogłaszani laureaci Nobla kolejno z medycyny, fizyki i chemii. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w piątek 10. października, a trzy dni później zdobywca ostatniego z tegorocznych wyróżnień - nagrody Nobla z ekonomii. Wszystkie nagrody zostaną wręczone w grudniu w Sztokholmie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja słyszałam o tym, że wśród faworytów znajduje się Haruki Murakami. Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.