Facebook Google+ Twitter

Literacki Nobel dla Polaka?

Turecki pisarz Orhan Pamuk jest faworytem do tegorocznej literackiej nagrody Nobla. Wśród poważnych konkurentów wymienia się także Ryszarda Kapuścińskiego.

10 lat temu literacką nagrodę Nobla otrzymała Wisława Szymborska. Czy Ryszard Kapuściński ma jakąkolwiek szansę powtórzyć sukces naszej najwybitniejszej poetki?

Głównym faworytem jest turecki pisarz Orhan Pamuk. W swojej twórczości odważył się poruszyć bolesny problem rzezi Ormian dokonanej przez Turków. W gronie "pewniaków" znajduje się również syryjsko-libański poeta Ali Ahmada Saida Isbira (pseudonim Adonis).

Nie brakuje również polskiego akcentu. Wśród faworytów wymieniany jest Ryszard Kapuściński. Nagroda dla naszego rodaka, byłaby pewnym przełomem. Jeszcze nigdy tego zaszczytu nie dostąpił autor zajmujący się "literaturą faktu". Nie przekreśla to jednak szans Kapuścińskiego. Już rok temu zasugerowano, że Nobel spoza typowej literatury pięknej jest bardzo prawdopodobny.

Czy Ryszard Kapuściński powtórzy sukces Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej? Wszystko okaże się dzisiaj tuż po godzinie 13, kiedy to sekretarz Szwedzkiej Akademii Horace Engdahl odczyta nazwisko zwycięzcy.

***
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski podkreśla, że wysokie miejsce w przednoblowskich rankingach zajmuje Ryszard Kapuściński:
Do tej pory literackiego Nobla zdobyło czworo Polaków. Ostatnio - 10 lat temu - nagrodę otrzymała Wisława Szymborska. Poza poetką literackiego Nobla otrzymali Henryk Sienkiewicz w 1905 roku, Władysław Reymont w 1924 i Czesław Miłosz 1980 roku.
IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

A jak w szkołach omawiano nagrodę dla p. Wisławy? Nie było żadnych "przeciwwskazań"? Czy nauczyciele dostrzegali jej służalczy charakter?

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-) ___
Ciekawa sprawa - ta nagroda Nobla,jak wynalazca dynamitu,przerazony makabrycznymi skutkami swego geniuszu ustanowil pokojowa nagrode,dla tych ktorzy robia cos pozytywnego dla ludzkosci... Osobiscie najblizsza jest mi nasza Maria Sklodowska,ktora dostala Nobla 2 razy,miala fantastyczne zycie,ktore prawie calkowicie poswiecila nauce i pieknej milosci do swego meza Pierre Curie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jest. :-) Jednak: " Podręczniki szkolne i encyklopedie wciąż powielają błąd o nagrodzie za "Quo vadis".
- Wiele razy wysyłałyśmy do kuratoriów oświaty i wydawnictw sprostowania, ale to walenie głową w mur - żali się Anna Surzyńska-Błaszak, szefowa Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.
(...)
Przekłamanie pojawiło się także kilka lat temu na egzaminie gimnazjalnym z przedmiotów humanistycznych „Sławni Polacy XX wieku”. Młodzież dostała fragment tekstu o historii Nagrody Nobla, w którym można przeczytać zdanie: „Pisarz Henryk Sienkiewicz w 1905 r. odebrał nagrodę za powieść »Quo vadis «”. Na podstawie tekstu gimnazjaliści musieli połączyć nazwiska Polaków z odpowiednimi nagrodami".

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,2521266.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu,zaintrygowalo mnie Twoje pytanie...chyba za caloksztalt,prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto wie, za co H. Sienkiewicz dostał Nagrodę Nobla?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak nie. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam, kiedy p. Wisława dostała Nobla - wzruszenie i duma. Ale potem wyjaśniano jej rolę w socjalistycznej rzeczywistości. Czy jest jakiekolwiek podobieństwo z Grassem i Dzieduszyckim ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.