Facebook Google+ Twitter

Literacki Sopot 2012 po raz pierwszy!

Wczoraj rozpoczęła się I edycja festiwalu Literacki Sopot 2012, który potrwa do 22 sierpnia. Zaplanowanych jest około 50 wydarzeń kulturalnych. Do Sopotu zjadą się najwybitniejsi polscy twórcy, by promować literaturę i czytelnictwo.

Na inaugurację festiwalu ogłoszono wyniki plebiscytu na ''Najgorętszą książkę lata''. Głosami czytelników zwyciężyła Suzanne Collins ze swoją futurystyczną książką dla młodzieży ''Igrzyska Śmierci''. Drugie miejsce zdobył utytułowany Jerzy Pilch za autobiograficzny ''Dziennik''. Ostatnie miejsce na podium wywalczył ''Drwal'' Michała Witkowskiego, którego akcja toczy się de facto nad morzem.

Wśród wyróżnionych znalazły się następujące pozycje:

''Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej'' Joanna Szczęsna i Anna Bikont,
''Mapa i terytorium'' Michel Houellebeq,
''Tak sobie myślę…'' Jerzy Stuhr,
''Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań'' Ryszard Wolański,
''Wypalanie traw'' Wojciech Jagielski,
''Marzenia i tajemnice'' Danuta Wałęsa,
''Smuga krwi'' Johan Theorin.

Warto zauważyć, że wśród nominowanych pozycji większość to biografie bądź autobiografie. Wskazuje to na dużą popularność tego gatunku, co podkreślali w dyskusji eksperci. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się reportaż literacki. Według pisarki Joanny Bator, jest to dowód na to, że ludzie chcą szukać prawdy, a wręcz za nią tęsknią. To jednak nie oznacza, że elementy fikcji są niepożądane. Te zaś tworzą aurę tajemniczości, która dodaje smaku reportażowi, jak zaznaczył Stanisław Chwin.

Pocieszający jest też fakt, że młodzież jednak sięga po książki, co widać na przykładzie ''Igrzysk śmierci''. Niestety, nie jest to nagminne. Przyczyn jest zapewne wiele. Jedną z nich są wysokie ceny książek. Cóż, ktoś powie, że możne wypożyczać... Owszem, ale nie zapominajmy, że żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Chcemy posiadać. A z drugiej strony to kto nie lubi zapachu świeżego druku i obserwacji ''dojrzewania'' książki na półce?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.