Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21338 miejsce

Literacki Sopot. Kazimiera Szczuka opowiedziała o rozmowie z Marią Janion

20 sierpnia ostatniego dnia festiwalu Literacki Sopot odbyła się rozmowa wokół książki „Janion. Transe- traumy - transgresje. Część 1: Niedobre dziecię”. Gośćmi byli Kazimiera Szczuka, Zbigniew Majchrowski i Paweł Goźliński.

„Janion. Transe- traumy - transgresje. Część 1: Niedobre dziecię” (Krytyka polityczna, 2013) to wywiad-rzeka Kazimiery Szczuki z profesor Marią Janion, która jest historyczką polskiej literatury i badaczką okresu romantyzmu. Część pierwsza opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotece i o wierze w socjalizm.
Wszyscy goście byli dawnymi seminarzystami profesor.

O sobie i do innych


Od lewej: profesor Zbigniew Majchrowski, autorka Kazimiera Szczuka i prowadzący Paweł Goźliński. / Fot. Dominika Stańkowska Autorka książki opowiedziała o rozmowach z profesor Janion. Nie było trudno ją namówić. W którymś momencie miała ochotę, potrzebę komunikowania się. Nie jest ona łatwą rozmówczynią i nigdy nie napisałaby własnej biografii. - Mówi zwięźle, pisze obszernie - podsumowała Kazimiera Szczuka.

Profesor Majchrowski zauważył, że każdy ma swoją własną Janion. Kiedy był jej seminarzystą znał tylko pewne anegdotki, historyjki. Profesor była powściągliwa i dyskretna. - Wtedy był taki czas braku głosu. Nie było odwagi mówienia o sobie. Seminarium Janion dawało nam ten czas - wspominał. Autorka zgodziła się, że profesor dawała czas i przestrzeń do ekspresji, wyzwolenia głosu. Powtarzała, że ktoś musi o tym opowiedzieć.

Gdańsk


Kazimiera Szczuka odwołała się do zarzutów, jakie padły podczas wiosennego spotkania z dawnymi seminarzystami profesor na Uniwersytecie Gdańskim. - Rozdział gdański jest dopiero przed nami. „Niedobre dziecię” to historia od wczesnego dzieciństwa - podkreśliła. Środowisko gdańskie było zawiedzione książką. Natomiast najbliższa rodzina profesor przeciwnie. - Janion była antyrodzinna. A teraz z bratem Mirkiem dzwonią do siebie codziennie - zdradziła Szczuka.

Epilog


Wywiad-rzeka z profesor Janion to publikacja w częściach. - W następnej książce zaczniemy od Gdańska, który był przełomem, nową falą myślenia - obiecała Szczuka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.