Facebook Google+ Twitter

Literackie nagrody Cogito - nominowani

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-01 12:49

Siedmiu autorów zostało nominowanych do do Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej - Cogito.

Jury Nagrody w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Janusz Krasiński, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Piotr Wojciechowski - wybrało siedem książek, z których jedna we wrześniu zostanie nagrodzona.
Wśród nominowanych znalazły się publikacje: Andrzeja Bieńkowskiego - "Sprzedana muzyka", Andrzeja Mandaliana -"Poemat odjazdu", Piotra Matywieckiego - "Twarz Tuwima" , Franceski Michalskiej - "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia", Małgorzaty Szejnert - "Czarny Ogród", Olgi Tokarczuk - "Bieguni" i Adama Zagajewskiego - "Poeta rozmawia z filozofem".

Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. podjęły decyzję o ufundowaniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej i współczesnej muzyki poważnej, których celem jest wspieranie i popularyzowanie polskiej twórczości i uczestnictwa w kulturze. To ze strony nadawców publicznych potwierdzenie woli jak najbliższej współpracy ze wszystkimi środowiskami twórczymi. Kandydatury do nagród mogą zgłaszać między innymi instytucje związane z kulturą, wydawnictwa książkowe i fonograficzne oraz członkowie jury, którzy wyłaniają jednego laureata w każdej z kategorii.

Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku w dwóch kategoriach: nagroda Opus - kompozytorowi polskiemu za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie nagrody oraz nagroda Cogito - autorowi najlepszej książki z dziedziny literatury pięknej, o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Pierwsza nagroda Opus została już przyznana. Jej laureatem został został Paweł Mykietyn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.