Facebook Google+ Twitter

Literackie nominacje do Paszportów Polityki

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-12-17 21:21

Znamy już nazwiska osób nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.

 / Fot. PAPW tym roku w zaszczytnej trójce znaleźli się: Agnieszka Drotkiewicz za książkę "Teraz" (W.A.B., 2009), Piotr Paziński za "Pensjonat" (Nisza, 2009) i Jacek Dukaj za utwór "Wroniec" (WL, 2009). Laureatką ubiegłorocznych Paszportów została Sylwia Chutnik.

Paszporty Polityki w dziedzinie literatury w ostatnich latach zazwyczaj zdominowane były przez te same nazwiska. W tym roku jednakże wśród nominowanych pojawiła się zupełna nowa postać. Jest nią Piotr Paziński, debiutujący nowelą "Pensjonat". Bohater utworu powraca do miejsca, w którym bywał w dzieciństwie - do żydowskiego domu wypoczynkowego pod Warszawą. Utwór, zdaniem krytyki, jest "pierwszym w Polsce literackim głosem trzeciego pokolenia po Holokauście". Paziński jest także autorem osobistego przewodnika "Dublin z Ulissesem", który miał swoją premierę w roku 2008.

Agnieszka Drotkiewicz została doceniona za książkę "Teraz". Jest to historia trzydziestokilkuletniej dziewczyny, która w swojej codzienności, tocząc walkę z samą sobą, odkrywa piękno bycia tu i teraz. Drotkiewicz jest autorką powieści: "Paris London Dachau", "Dla mnie to samo" a także współautorką zbioru rozmów "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" oraz "Teoria trutnia i inne".

Jacek Dukaj, nominowany do Paszportów Polityki już czterokrotnie, także w tym roku nie został nie zauważony. Tym razem został doceniony za książkę "Wroniec", czyli "baśniową opowieść o stanie wojennym". Dukaj debiutował w roku 1997 książką "Xavas Wyżyn". Dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla, był jej pięciokrotnym laureatem. W 2008 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

O nominacjach zdecydowało jury w składzie: Paweł Dunin-Wąsowicz, Grzegorz Jankowicz, Jarosław Klejnocki, Piotr Kofta, Marta Mizuro, Anna Nasiłowska, Dariusz Nowacki, Robert Ostaszewski, Kazimiera Szczuka, Marek Zaleski.

Do Paszportów Polityki w niniejszej dziedzinie zostali ponadto zgłoszeni: Tadeusz Dąbrowski ("Czarny kwadrat"), Jerzy Franczak ("Nieludzka komedia"), Kamila Janiak ("Kto zabił bambi?"), Hubert Klimko-Dobrzaniecki ("Rzeczy pierwsze"), Piotr Milewski ("Szkice glanem"), Włodzimierz Nowak ("Serce narodu koło przystanku"), Małgorzata Rejmer ("Toksymia"), Marcin Sendecki ("22"), Juliusz Strachota ("Cień pod blokiem Białoszewskiego"), Marta Syrwid ("Zaplecze"), Radosław Wiśniewski ("NeoNoe").

Nazwisko laureata poznamy 12 stycznia 2010 roku.

***
Źródło: www.instytutksiazki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jednak nasze prognozy się nie sprawdziły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczekamy, zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też myślę, że tym razem wygra Jacek Dukaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że tym razem Paszport nie ominie Jacka Dukaja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.12.2009 09:35

Piotr Paziński- nowa postać,pisze autorka
nie znam... idę poszukać do księgarni:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.