Facebook Google+ Twitter

Literatura faktu w multimedialnej odsłonie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-11 16:17

Pod adresem www.e-reportaz.pl ruszył pierwszy w Polsce serwis z reportażami multimedialnymi. Za pomocą zdjęć, filmów, muzyki i tekstu autorzy przedstawiają historie, które zdarzyły się naprawdę. Serwis można wesprzeć PolakPotrafi.pl.

Pomysłodawcą i szefem serwisu www.e-reportaz.pl jest Konrad Oprzędek, trzydziestoletni reporter, który współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i publikuje w książkowych zbiorach reportaży. - Zapach farby drukarskiej jest ekstatyczny dla człowieka w moim wieku. Ale pod warunkiem, że jest on autorem. Dla trzydziestoletnich czytelników gazety już nie są zbyt atrakcyjne. Jako reporter nie mogłem się z tym pogodzić i postanowiłem spróbować przełożyć swoje teksty na język multimediów, którym młodzi posługują się na co dzień – mówi Oprzędek.

Zdjęciami do reportażu i ich montażem zajęli się autorzy kilkunastu filmów dokumentalnych Karina Kiczek i Wojciech Kiczek. Wszystko zostało ułożone tak, by filmy i muzyka tworzyły z tekstem jedną całość, a nie były tylko dodatkiem do niego.

- Inspirowaliśmy się multimedialnymi materiałami „Guardiana” - tłumaczy Konrad Oprzędek. - Wierzę, że dzięki tej formie polski reportaż może wywalczyć sobie należne mu miejsce w internecie. Bo choć to gatunek modny i ceniony w wersji papierowej, to w sieci wydaje się nieobecny. A przecież ma to, co internet lubi: jest wciągający jak film z Hollywood i budzi emocje. Ma też przyjemny bonus: daje do myślenia.

Na razie w serwisie e-reportaż.pl dostępne są dwa materiały. Bohaterkami pierwszego są zgwałcone kobiety, które opowiadają, jak radzą sobie ze swoją traumą. Drugi reportaż przedstawia reakcje mężczyzn na wiadomość o tym, że ich żony i córki doświadczyły przemocy seksualnej.

O sfinansowanie dwóch kolejnych e-reportaży autorzy projektu poprosili internautów. W serwisie PolakPotrafi.pl napisali: „Bez Waszego zainteresowania i wsparcia to się nie uda. Reportaż to gatunek drogi w produkcji, a ten w wersji multimedialnej kosztuje dwa razy więcej. Lista wydatków obejmuje nie tylko kilkunastodniowe zbieranie materiału do tekstu (dojazdy do bohaterów, telefony, czasem noclegi w miejscowościach naszych rozmówców), ale też realizację zdjęć i filmów, ich obróbkę i montaż, a w końcu umieszczenie całości w internecie. Potrzebujemy więc Waszej pomocy w sfinansowaniu dwóch kolejnych reportaży multimedialnych”.

Zbiórka potrwa do 8 lipca. Jest dostępna pod adresem: http://polakpotrafi.pl/projekt/reportaz-multimedialny
(Daniel Zalubowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.