Facebook Google+ Twitter

Litewska gazeta zarzuca szantaż polskim władzom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-22 15:40

Litewski dziennik "Kauno Diena" zarzuca szantaż polskim władzom. Chodzi o słowa wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który powiedział, że rząd Litwy nie zgadzając się na sprzedaż PKN Orlen terminalu naftowego Kłajpedzka Nafta, hamuje plany rozwojowe koncernu.

Budzanowski dodał, że mimo strategicznego partnerstwa między obu krajami, Litwa nie ufa Polakom.
"Sprawa widocznie jest poważna, skoro wiceminister podejmuje się roli tuby prywatnego koncernu i przyłącza się do szantażu" - pisze dziennik.

"Kauno Diena" zaprzecza, aby Litwa tworzyła sztuczne przeszkody inwestycjom polskim. Jednocześnie oskarża PKN Orlen, że ten zabiegając o Kłajpedzką Naftę, dąży do utworzenia alternatywnego i konkurencyjnego dla portu w Kłajpedzie systemu logistycznego. "PKN Orlen systematycznie zwiększa nacisk na Litwę. Zaczął już negocjacje z portami w Ventspils i Rydze oraz z Łotewskimi Kolejami w sprawie ewentualnego eksportu i przewozu produktów" - alarmuje litewski dziennik.

Zdaniem "Kauno Diena" Litwa nie może pozwolić na oddanie PKN-owi Kłajpedzkiej Nafty, która jest jedynym alternatywnym punktem zaopatrzenia Litwy w gaz. Poza tym przejęcie Nafty przez PKN Orlen stworzyłoby realne zagrożenie dla innych spółek importujących paliwo właśnie przez Kłajpedzką Naftę. Ponadto - pisze "Kauno Diena" - jakie są gwarancje, że PKN Orlen będąc właścicielem zarówno rafinerii, jak i systemu logistycznego, nie zechce sprzedać całego pakietu jakiejś spółce rosyjskiej. "Jeśli nas szantażują teraz, to jakie są gwarancje, że nie będą tego robili, gdy dostaną Kłajpedzką Naftę" - pyta "Kauno Diena".

Dzisiaj premier Litwy Andrius Kubilius w wywiadzie dla Litewskiego Radia ponownie potwierdził, że Kłajpedzka Nafta nie będzie sprzedana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.