Facebook Google+ Twitter

Litwa: Będzie nowa ustawa o mniejszościach narodowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-19 14:55

Litwa przygotowuje się do przyjęcia nowej ustawy o mniejszościach narodowych. Autorem jej projektu jest poseł z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz. Proponuje on m.in. ustawowe zagwarantowanie dwujęzycznych napisów ulic w miejscowościach zamieszkałych przez mniejszości narodowe. O takie prawo Polacy na Litwie zabiegają od kilkunastu lat.

Projekt ustawy przewiduje też możliwość używania w urzędach języka mniejszości narodowych w tych miejscowościach, które licznie zamieszkują.

W 2005 roku ówczesny rząd przygotował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych, ale projekt nie został włączony do porządku posiedzenia plenarnego. Ugrzązł w Sejmowej Komisji Praw Człowieka.

Marszałek obecnego Sejmu Irena Degutiene zapewnia, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych autorstwa Jarosława Narkiewicza będzie omawiany w trybie nadzwyczajnym.

Mniejszości narodowe stanowią około 20 procent ogółu mieszkańców Litwy. Polacy są największą taką mniejszością tym kraju. Stanowią 7 procent obywateli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.