Facebook Google+ Twitter

Litwa celem pielgrzymów

Z czym kojarzy się Litwa? Z Mickiewiczem, z Polską. Wszystko się zgadza. Przekraczając granicę w okolicach miejscowości Sejny, nie odczuwa się zmiany związanej z opuszczeniem kraju. Na Litwę wędruje się także z Polski.

Wilno - Ostra Brama / Fot. Kamila Glińska
Niewiele osób wie, że już od dwudziestu lat organizowana jest przez salezjanów pielgrzymka piesza Suwałki - Wilno. Do udziału w niej co roku zgłasza się około 1000 osób. Decydują się oni na przejście blisko 300 km w ciągu 10 dni, niejednokrotnie w pełnym słońcu i duchocie. Również w tym roku, 15 lipca wyruszyła XX Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Tegoroczne pielgrzymowanie przebiegło pod hasłem „Bądźmy świadkami Miłości”.

Motyw pielgrzyma, wędrowca towarzyszy nam od zarania dziejów, przede wszystkim w literaturze. Obecnie pielgrzym kojarzy się przede wszystkim z uczestnikiem religijnej wyprawy do miejsca kultu. Nie bez powodu. Istnieje przekonanie, że pielgrzymki w dzisiejszych czasach zarezerwowane są dla ludzi w podeszłym wieku, wyróżniających się ortodoksyjnymi poglądami i nastawieniem stricte religijnym. Nie można zaprzeczyć, że są i tacy, jednak nie da się nie zauważyć, że pielgrzymki przyciągają także młodych, nowoczesnych i radosnych ludzi. Tę startującą z Suwałk współtworzą już od lat księża diecezjalni, pallotyni, siostry zakonne z różnych zgromadzeń oraz właśnie rzesza ludzi, zwłaszcza młodych nie tylko z Polski, ale i spoza jej granic.
Wieża telewizyjna w Wilnie - http://pl.welcometo.lt/miasto/wilno/objekt/wilenska-wieza-telewizyjna.html / Fot. Foto: miesteliai.lt, 2007
Pielgrzymka może wywrzeć wrażenie na każdym. Najważniejsi są jednak ludzie. Ci, którzy maszerują, ale i ci, którzy wychodzą ze swoich domów i witają, machają, przygotowują posiłki, dzielą się wodą i pozdrawiają pielgrzymów. W większości to Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie, ale są i Litwini mający opinię nieprzyjaznych (fałszywą jak się okazuje w większości przypadków).

Przechodząc przez litewskie wsie i pola można poczuć się tak, jakby stało się w centrum wydarzeń "Pana Tadeusza", a krajobrazy wydają się jakby znane. Chociażby z mickiewiczowskich opisów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.