Facebook Google+ Twitter

Litwa: Cisza wyborcza przed jutrzejszymi wyborami prezydenckimi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-16 14:49

Z sondaży wynika, że większość Litwinów oczekuje od głowy państwa działań na rzecz stabilizacji gospodarki, przyspieszenia reform, zwiększenia wpływu Litwy na decyzje Unii Europejskiej i polepszenia stosunków z Rosją.

Przedwyborcze sondaże największe szanse dają unijnej komisarz Dalii Grybauskaite. Ma szanse wygrać już w pierwszej turze wyborów - pod warunkiem, że do urn pójdzie nie mniej niż połowa wyborców.

W ciągu ostatniego miesiąca Grybauskaite straciła 8 procent poparcia. Wpływ na to mogły mieć informacje dotyczące szczegółów jej życiorysu - że należała do Partii Komunistycznej i wykładała ekonomię polityczną w Wyższej Szkole Partyjnej.

Obecnie unijną komisarz popiera prawie 53 procent respondentów. Kolejnego kandydata - lidera socjaldemokratów Algirdasa Butkewicziusa popiera niecałe 9 procent respondentów. Pozostałych sześciu kandydatów może liczyć na poparcie najwyżej 6 procent wyborców.

Po raz pierwszy w historii Litwy na prezydenta kandyduje też litewski Polak - lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski. Według sondaży, może liczyć na 3 procent poparcia, ale sam Tomaszewski mówi, że liczy na zdobycie co najmniej 5 procent głosów. Oczekuje głównie poparcia Polaków, ale liczy też na głosy innych mniejszości narodowych - Rosjan i Białorusinów.

Druga tura wyborów prezydenckich planowana jest na 6 czerwca, kiedy będą się też odbywały wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Głosujcie na Polaka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.