Facebook Google+ Twitter

Litwa i Rosja chcą poprawy wzajemnych relacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-04 13:58

Jak oświadczył litewski minister spraw zagranicznych Vygaudas Uszackas, Rosja jest gotowa otworzyć nowy rozdział w dziedzinie stosunków międzypaństwowych.

Minister Uszackas uczestniczył w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmu, poświęconemu stosunkom z Rosją. Minister zaznaczył, że ostatnio z Moskwy coraz częściej dobiegają sygnały, by szukać porozumienia z Litwą w kilku ważnych kwestiach. Obecne stosunki rosyjsko-litewskie określił jako "poniżej poziomu dna".

Zdaniem ministra Uszackasa o nowym nastawieniu rosyjskich władz do Litwy może świadczyć planowana wizyta w Wilnie wiceministra spraw zagranicznych Wladimira Titowa. Rosja wyraziła też zgodę na powołanie rosyjsko-litewskiej komisji do współpracy w dziedzinie praworządności. W lutym planowane jest pierwsze posiedzenie tej komisji w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim. W obwodzie tym zostało zamordowanych kilku znanych przedsiębiorców litewskich. A śledztwo w tej sprawie utknęło w martwym punkcie, gdyż rosyjskie organa sprawiedliwości odmawiały współpracy z Litwą.

W trakcie przygotowywania jest też nowe porozumienie litewsko-rosyjskie o uproszczeniu trybu przekraczania granicy państwowej. Ma to dotyczyć mieszkańców strefy przygranicznej. Vygaudas Uszackas podkreślił, że Litwa nadal zamierza podejmować kwestię odszkodowania za okres okupacji sowieckiej - nie bacząc na to, że Rosja kategorycznie odmawia dyskusji na ten temat. Władze Litwy liczą na wsparcie UE w negocjacjach z Rosją.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.