Facebook Google+ Twitter

Litwa: Koniec problemów z pisownią polskich nazwisk?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 14:36

Problem pisowni nazwisk polskich na Litwie już niedługo może zostać rozwiązany. Współrządząca Partia Konserwatystów - Chrześcijańskich Demokratów założyła w Sejmie nowelizację ustawy o pisowni nazwisk w ich oryginalnej postaci.

Nielitewskie nazwiska w dokumentach tożsamości obecnie są pisane bez polskich znaków diakrytycznych i litewską czcionką. Inicjator nowelizacji ustawy o pisowni nazwisk uważa, że sprawa pisowni nielitewskich imion i nazwisk w dokumentach jest kwestią polityczną i nie może zagrażać statusowi języka litewskiego.

Wcześniej, również prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła opinię, że Litwa jest politycznie przygotowana do rozstrzygnięcia problemu pisowni nazwisk litewskich Polaków.

Polacy na Litwie od przeszło 10 lat ubiegają się o prawo do pisowni nazwisk w wersji oryginalnej. Wileński Sąd dzielnicowy w tym tygodniu postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z zapytaniem, czy obywatel Unii Europejskiej nie jest dyskryminowany, gdy państwo zabrania mu pisowni nazwiska w jego ojczystym języku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.