Facebook Google+ Twitter

Litwa: Kontrowersyjne odznaczenie dla sowieckiej partyzantki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-29 16:36

Litwini są oburzeni odznaczeniem przez niemieckiego prezydenta 87-letniej Fani Brancovskiej krzyżem za zasługi. W czasie wojny kobieta była bowiem członkinią sowieckiej grupy partyzanckiej, która dokonała zbrodni ludobójstwa na mieszkańcach polskiej wsi Koniuchy w rejonie Solecznickim.

Prezydent Niemiec Horst Koehler odznaczył Brancovską „za zasługi dla pojednania niemiecko- żydowskiego w Europie Środkowej i wschodniej“.

Sprawa mordu ciągle jest badana przez prokuraturę litewską. Do dziś żyjący podejrzewani o dokonanie tej zbrodni, tłumaczą, że w ten sposób ukarali wieśniaków za kolaborację z Niemcami. Jednak w trakcie dochodzenia wykryto, że Polaków wymordowano za to, że odmówili oddania żywności. Życie straciło wówczas 46 osób.

Jak zaznaczają prokuratorzy, Fania Brancovskaja co prawda w mordzie nie uczestniczyła i w sprawie figuruje jako świadek, ale była członkiem bandyckiej grupy.

W ubiegłym roku prokuratura zamierzała przesłuchać Brancowską, co wywołało oburzenie w środowisku żydowskim w USA i Izraelu. Żydzi zarzucali Litwie mściwość i wybiórcze traktowanie historii. Sama Brancowskaja twierdzi, że dołączyła do sowieckiej partyzantki, żeby ratować swoje życie. Walczyliśmy z nazistami a nie z miejscową ludnością - oświadczyła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.