Facebook Google+ Twitter

Litwa: Lokale wyborcze zamknięte, ale wciąż nie ma wstępnych wyników

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-12 22:25

Wybory parlamentarne na Litwie zakończyły się, ale wciąż nie ma cząstkowych wyników z Centralnej Komisji Wyborczej.

Na razie są dostępne są tylko rezultaty sondaży prowadzonych przed lokalami wyborczymi.

Wynika z nich, że wybory wygrał konserwatywny związek Ojczyzna - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci z wynikiem 21 procent. Drugie miejsce ma partia Porządek i Sprawiedliwość byłego prezydenta Rolandasa Paksasa - 14 procent, a trzecie - socjaldemokraci z jednym punktem procentowym mniej.

Jeśli rezultaty sondaży potwierdzą się, do Sejmu wejdą jeszcze dwa ugrupowania - Partia Pracy biznesmena rosyjskiego pochodzenia Wiktora Uspaskicha, także koalicja laburzystów i Młodych.

Polska partia, zgodnie z badaniem, cieszą się poparciem 4 procent wyborców, przy czym w stołecznym Wilnie - 7,3 procent. W sztabie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie panuje jednak spokój, a wszyscy czekają na pierwsze dane z Centralnej Komisji Wyborczej.

Polscy politycy podkreślają, że ich wyniki zazwyczaj bywają niedoszacowane. Panuje przekonanie, że pięcioprocentowy próg wyborczy jest w zasięgu ręki.

Frekwencja - około 45 procent - wskazuje, że najprawdopodobniej za nieważne zostanie uznane referendum w sprawie elektrowni atomowej w Ignalinie. Miało ono charakter jedynie konsultatywny, ale jeśli mieszkańcy Litwy zagłosowaliby "za", wówczas władze liczyły, że byłby to argument w rozmowach z Brukselą na temat przedłużenia pracy elektrowni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.