Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30452 miejsce

Litwa: Możliwe podwójne obywatelstwo?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-10 17:05

Ponad 72 procent mieszkanców Litwy opowiada się za możliwością posiadania podwójnego obywatelstwa - wykazują badania opinii publicznej.

Niektórzy z respondentów zgodziliby się na to, by dwa paszporty mogły mieć tylko te osoby, które opuściły Litwę przed ogłoszeniem niepodległości w 1990 roku. Badanie wykazało, że prawie połowa ankietowanych pozytywnie ocenia emigrantów. Większość respondentów deklarowała, że do opuszczenia kraju zmusiłaby ich sytuacja ekonomiczna.

Ideę podwójnego obywatelstwa popierają osoby lepiej sytuowane oraz mężczyżni. Negatywnie oceniają ją osoby w starszym wieku i słabiej wykształcone, mieszkańcy Wilna i terenów wiejskich.
Zgodnie z litewską konstytucją, obywatelem Litwy, z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem, nie może być osoba mająca obywatelstwo innego kraju. Były prezydent Litwy Valdas Adamkus - sam wieloletni emigrant - opowiadał się za przyznaniem zagranicznym Litwinom podwójnego obywatelstwa i proponował przeprowadzenie w tej sprawie referendum konstytucyjnego.

Litewskie obywatelstwo mogą otrzymać dzieci emigrantów, którzy opuścili Litwę. Mniejszości narodowe na Litwie, w tym Polacy, obawiają się, że ewentualne zmiany w ustawie o obywatelstwie mogą dotyczyć jedynie etnicznych Litwinów i nie objąć obywateli innych narodowości niż litewskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.