Facebook Google+ Twitter

Litwa. Nie wiadomo kto utworzy nowy rząd. To źle dla Polaków

Dwa tygodnie temu wydawało się, że nowy rząd w Wilnie powstanie pod kierownictwem Partii Pracy, a jej szef nie wykluczał koalicji z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie. Po drugiej turze pani prezydent już nie musi (i nie chce) z nim rozmawiać.

 / Fot. strona Urzędu Prezydenta Republiki LitewskiejPo drugiej turze, wczorajszym głosowaniu w jednomandatowych okręgach wyborczych, największą siłą w Sejmie Wileńskim będzie partia socjaldemokratyczna z 38 krzesłami poselskimi. Partia Pracy z 29 miejscami poselskimi znalazła się na trzecim miejscu. Drugie zajęli rządzący dotychczas konserwatyści - Związek Ojczyzny z 33 mandatami. Trzy mniejsze partie, które dostały się do litewskiego parlamentu, w tym Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (8 posłów), mogą odgrywać rolę języczka u wagi.

Pani prezydent rozmawia z szefem socjaldemokratów. W liczącym 141 przedstawicieli ludu Sejmie Republiki Litewskiej trzeba mieć ponad 70 posłów i posłanek, aby utworzyć rząd. Rysują się zatem dwie możliwości: 1) Koalicja lewicowo-liberalna: socjaldemokraci, labourzyści, liberałowie, mniejszość polska; to dałoby razem solidną większość 85 mandatariuszy. 2) Koalicja nacjonalistyczna przeciw mniejszościom narodowym i Rosji czyli socjaldemokratyczno-konserwatywna; co najmniej 79 mandatów. Pani prezydent poparła jednoznacznie tę drugą.

"Moim zdaniem tworzenie rządu nie powinno być dziełem partii, która jest podejrzana o poważne nieprawidłowości wyborcze, prowadzenie podwójnej księgowości oraz brak przejrzystości w jej działalności oraz której przywódcy zostali oskarżeni w sprawach kryminalnych. Stąd też będę popierać wyłącznie siły polityczne zdolne do utworzenia większości bez szemranej Partii Pracy" - cytuje słowa pani prezydent Grybauskajte dziennik "Lietuvos Rytas". Sprowokowany w ten sposób szef Partii Pracy Wiktor Uspaskich odpowiedział w słowach zgoła nieparlamentarnych: "Pozwólcie, że powiem prosto i jasno. Litwa jest demokratycznym państwem, którego prawodawstwo opiera się na konstytucji. Obowiązuje w nim zasada domniemania niewinności, więc niech nikt nie wciska ludziom g**** zamiast uszanować wolę ludu" - mówił, cytowany przez lrytas.it.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Po trwających kilka dni przygotowaniach (zebranie słownictwa kierunkowego i zakodowanie go w pamięci słownika uüytkownika autotranslatora) przetłumaczyłem dzisiaj i przed chwilą opublikowałem za pośrednictwem jednego ze szwajcarskich portali prasowych:

http://www.news4press.com/Meldung_697193.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa sytuacja, bo zawsze jest tak, gdy mamy kilka możliwości...
liczy się większość, nawet jeśli to tylko 1 głos przewagi. Ba, niektórzy twierdzą, że takie koalicje (nazywają je minimalnie zwycięskimi) są nawet lepsze. Bo jest większy strach ich rozpadu i nowych wyborów.

Polacy niewątpliwie odnieśli sukces wyborczy, ale jak to się przełoży na ich sytuację na Litwie, na razie ciężko powiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na razie Butkiewiczius próbuje utworzyć rząd trójpartyjny: Socjaldemokratyczna Partia Litwy, Partia Pracy, Partia "Porządek i Sprawiedliwość" oraz skierował zaproszenie do udziału w tej koalicji również pod adresem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Wykluczył jednak przekazanie tej ostatniej ministerstwa oświaty i nauki.
http://www.kurier.lt/?p=28423

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tymczasem zaś doszło do kolejnych zawirowań. Mimo żądań pani prezydent przywódcy trzech partii podjęli rokowania w celu utworzenia koalicji lewicowo-liberalnej. Serwis światowy BBC podkreśla, że litewska konstytucja nakazuje prezydentowi raczej trzymanie się z boku i czekanie na wyniki rokowań głównych sił parlamentarnych i że zachowanie pani Grybauskaite jest bezprecedensowe w dziejach drugiej Republiki Litewskiej. Tym bardziej, że jednocześnie głowa państwa podała o osiemnastu dochodzeniach policji w sprawie zarzutów przekupienia wyborców, które toczą się głównie przeciw działaczom Partii Pracy.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20125030

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.