Facebook Google+ Twitter

Litwa - Polska. Druga strona medalu. Czy może być lepiej? Cz. 2

Celem artykułów będzie odpowiedź na pytanie: "Jak to jest, że Litwini z Polakami nie mogą się dogadać? Zawsze potrafili. To jakiś nonsens".

Nowe prawo edukacyjne


17 marca 2011 roku na Litwie przyjęto nowe prawo o szkolnictwie. Najpierw członkowie LLRA wysłali "informację" do polskich polityków najwyższej rangi (B. Komorowski, D. Tusk oraz inni) i prosili o natychmiastową interwencję.

Polscy politycy zareagowali. Tylko, że zapomnieli o pierwszym punkcie litewsko-polskiej Umowy Strategicznego Partnerstwa, którą tak lubią wspierać się, krytykując Litwę. Brzmi on tak: "Umawiające się strony będą rozwijać stosunki (...) dając pierwszeństwo prawu międzynarodowemu (...) nie ingerując w sprawy wewnętrzne". A ustawy systemu edukacyjnego są wewnętrzną sprawą każdego państwa...

Przeczytaj także część pierwszą: Czy może być lepiej?

Członek litewskiego Sejmu, Michał Mackiewicz zaproponował wykreślenie art. 30 ust. 8 - "(...) zapewnić, żeby program średniego wykształcenia choć w jednej szkole (tam gdzie polska mniejszość jest większością) byłby realizowany w języku narodowym (litewskim)" - czy jeśli będzie istniała choć jedna szkoła litewska to będzie ona przeszkadzać dalszemu kształceniu się polskiej mniejszości w języku polskim i narodowym? Przecież jest przeciwnie - jeśli jest szkoła litewska, to uczyć się języka narodowego jest łatwiej.

W nowym prawie jasno ustanowiono wzmocnienie nauki języka litewskiego wprowadzając liczbę lekcji po litewsku (do teraz był tylko język litewski) do trzech przedmiotów. Również egzamin z litewskiego języka dla maturzystów polskich szkół będzie wyrównany do poziomu tego, który maja maturzyści szkół litewskich.

LLRA całym gardłem krzyczy do polskich polityków, że to jest "lituanizacja" polskich szkół na Litwie. Pytanie: jak państwo myślą, jak ten sam system wygląda w Polsce? Odpowiem. Jedyną mniejszością, która może uczyć się w swym narodowym języku KILKU przedmiotów jest mniejszość litewska i dziękujemy za to serdecznie, tylko nie zapominajmy, że większość lekcji odbywa się w języku polskim, a nie litewskim. I dobrze! Litwini mają możliwość nauczyć się polskiego języka na dobrym poziomie, potem mają taki sam egzamin z języka polskiego jak i każdy Polak. Mają więc równe możliwości startu na studia, po pracę i karierę, a tym samym po dobre życie. Takie same możliwości, dzięki nowej ustawie będą stworzone dla Polaków na Litwie. Będą oni mieli większe szanse konkurować na rynku pracy, studiować to co lubią, a nie tylko to, co mogą, załatwiać sprawy w różnych instytucjach, uczestniczyć w życiu społecznym itd. Chyba ze LLRA nie chce żeby Polacy "widzieli" dalej niż granica miasteczka, żeby żyli lepiej, żeby mieli równe możliwości z Litwinami? Czy nie wygląda na to, że polska mniejszość jest dyskryminowana przez... swoich wybrańców z LLRA?

Skargi, że sytuacja polskiej mniejszości na Litwie drastycznie pogorszyła się, wpływają do różnych instytucji UE. Żadna z nich nie wywołała reakcji korzystnej dla Polaków.

Oto komentarz Edwarda Lucasa, który pisze dla "The Economist (Eeastern Approaches)", a także od 1986 roku pracuje jako korespondent wschodnio- i środkowoeuropejski dla różnych mediów.

"Polepszenie znajomości języka litewskiego w szkołach średnich, polskiej mniejszości w kraju jest kwestią priorytetową. Być może reforma edukacji i ma wady, ale idea zwiększenia i polepszania znajomości języka litewskiego nie jest dyskryminująca i jest warta realizacji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Wojciech Domachowski
  • Wojciech Domachowski
  • 31.08.2011 11:26

Świetny tekst! Dogłębna analiza sytuacji zamiast informacyjnego flashu!
W polskich mediach całkowicie brakuje takich informacji.
Brawo Tomas!

Komentarz został ukrytyrozwiń
pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 22.07.2011 00:04

...Czcigodny Panie Robercie Kaminski...nie odwaze sie imputowac iz zajmuje sie Pan zawodowo hodowla Trzody Lesnej tudziez Domowej...odwaze sie jednak zapytac...bo ja Pytacz jestem...czy zakupilby pan Stado Prosiakow wzglednie Elefantow gdyby nie mial Pan tego Stada czym karmic?...ufam ze tak...bo tak wynika z Panskich wyn(at)urzen...pozdrawiam jak zwykle serdecznie...pstrag p. ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem studnią wiedzy tajemnej 
Wręcz przeciwnie . Niestety gdy nie używa się szarych komórek, rozumując infantylnie to pisze się na poziomie 10- letniego dziecka.
Arciszewski skoro jesteś sympatykiem PO nieustannie krytykującym PiS to proszę przekonaj mnie, że rząd od połowy 2007 prowadzi politykę bezpieczeństwa energetycznego.
Może podpisanie 30 letniego kontraktu na najdroższy gaz jest dla ciebie tym czymś.
Proszę użyj argumentów ale przede wszystkim czytaj to co wcześniej napisałem.

Pisałem o rurociągu Odessa Brody, który staraniem Kaczyńskiego został uruchomiony.
Ale czy po dojściu do władzy ekipy Tuska, zostały dokonane inwestycje łączące ten gazociąg z polską częścią infrastruktury przesyłowej ? Odpowiem , że NIE.
I co naiwnie myślisz że w sytuacji gdy Polska odchodzi od wcześniejszych planów Litwa klęknie na kolana i będzie prosić aby Tusk nie oddawał ich Ruskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Robert jest prawdziwą studnią wiedzy tajemnej, dla innych niezrozumiałej.

Przypomnę, że Orlen kupił większościowe udziały w Możejkach od rosyjskiego Jukosu, co w efekcie wywołało gniew Moskwy i powinno wywołać radość na Litwie, bo ich strategiczny zakład wypadł spod sowieckiej kurateli.
Ale radości nie było, tylko niechętna postawa władz litewskich, które nie okazały żadnej pomocy w temacie usprawnienia transportu z Możejek do portów.
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/295041,orlen-sprzeda-mozejki-to-pewne.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 21.07.2011 15:09

...uprzejmnie dziekuje Panie Robercie Kaminski za tak przystepne wyjasnienie nurtujacych mnie zagadnien...zaiste Radziecka u Pana Glowa...jestem pelen Podziwu i Zachwytu...acz jako posiadacz malego Rozumku zapytam...dlaczego nie uprzedzil Pan pozniejszych nabywcow Rafinerii kto tez dostarcza Bratnia Rope do Mozejek?...kto Lape Kosmata na kurku z surowcem niezbednym trzyma?...nim Rafinerie nabyli...za ciezkie pieniadze wyrwane z Glodnych Paszcz Polskich Dzieci...musial Pan wtedy miec Zly Dzien Drogi Panie Robercie...czyz nie?...bo skutek jest taki ze Glodne Polskie Dzieci malo ze gloduja, to i w dodatku niezabezpieczone energetycznie pozostaja poprzez wraze knucie Sowieckich Rewizjonistow i Podzegaczy...a jeszcze bardziej rodzima i swojski Kretynizm...a uzytkownicy pojazdow jedno- a takze i dwusladowych placa...i placza...tak jak Ostrobramska Panienka ktora nad tak Bezdenna Glupota lzy w Rzeke Neris (dawniej zwana Wilja) wylewa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem zdobytych informacji.

Ale czy pstrągpotokowy wie , dlaczego Orlen Litwa jest na minusie ?

Skoro zadajesz tylko pytania , odpowiem Ci.

Rafineria w Możejkach jest zasilane rurą z Rosji .
Niestety zdaniem Rosjan rura skorodowała i dostawa ropy została wstrzymana.
Koniecznym stało się dostarczanie ropy do przerobu innymi sposobami. To prowadzi do podniesienia kosztów produkcji . Tym samym generowane są straty.

Zdaniem ekspertów działania Rosjan prowadzą do wrogiego przejęcia tej rafinerii.
Nieciekawie jest z Rafinerią w Gdańsku w której Skarb Państwa ma większościowe udziały.
Rząd PO chce sprzedać Lotos zapewne Rosjanom za 5 mld Euro. Należy dodać że w ostatnich latach Lotos został zmodernizowany za dokładnie taką sumę. Tym samym Lotos stał się jedną z nowocześniejszych rafinerii na świecie.
Po sprzedaży Lotosu Rosjanom, przejęcie Orlenu stanie się formalnością.

Wiem że takie argumenty nie stanowią problemu , tak jak bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Pochodną tych problemów jest pogorszenie stosunki Polsko- Litewskich.
Ale czy móżdżki są w stanie to pojąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 21.07.2011 11:49

...jeszcze bardziej Drogi i coraz Szanowniejszy Panie Robercie Kaminski...jako ze uczynil Pan mnie nedznemu Rabowi Bozemu zaszczytu Panskiej odpowiedzi czuje sie zobowiazany objasnic ze posiadam profil...a raczej dwa...jeden jest lewy a drugi prawy...sam nie widzialem, ale opowiadano mi ze sa do siebie podobne...inne profile nie sa mi do niczego potrzebne...ale do rzeczy...otoz spiesze z zapewnieniem ze nie osmielilbym sie z Panem polemizowac...albowiem jak tu polemizowac z Prawdziwa Wiedza i wszechogarniajacym Umyslem...przyzna Pan, nie sposob...dlatego zadam tylko cichutkie pytanie...lub dwa...a moze nawet trzy, ale wszystkie cichutkie...jakie sa wyniki finansowe przedsiebiorstwa Orlen Lietuwa za ostatnie cztery lata?...kto jest najwiekszym przetworca rosyjskiej ropy naftowej...i jak odpowiedz na ostatnie pytanie ma sie do kwestii "bezpieczenstwa energetycznego"?...oczywiscie i naturalnie odpowiadanie nie jest obowiazkowe...z Braterskim Pozdrowieniem i zapewnieniem o Prawdziwym Szacunku i Podziwie...pstrag p. ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z reguły nie wchodzę w polemikę z osobami bez profilu, ponieważ są dla mnie jedynie netowymi trollami.
Jednak z uwagi na znająmkowatość z Panem Arciszewskim zrobię wyjątek i udzielę odpowiedzi pstrągowipotokowemu.
W małym rybim mózgu nie mieści się że Rafineria w Możejkejkach jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla Polski ale wszystkich krajów postsowieckich .
Jeżeli chce się budować niezależną infrastrukturę przesyłową w postaci rurociągów czy terminali morskich LNG i naftowych to po drogiej stronie konieczny jest duży odbiorca tych produktów.
Inwestycje te są dość drogie a w przypadku nie wykorzystania mocy przesyłowych , stają się nieopłacalnymi.
Jednak pstrągpotokowy tego nijak nie pojmie bo sprawy proste są dla niego czystą abstrakcją.
Rafinerię w Możejkach ( która jest tu tylko przykładem ponieważ tematem są stosunki Polsko-Litewskie) traktuje tak jak przedmiot który się ma, nie wiedząc do czego go użyć.
A może pstrągpotokowy nie jest taki głupi na jakiego wygląda? Pisać wie co ma osiągnąć swoim przesłaniem, skierowanym do nieoświeconej gawiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojtku,
Pan pisze że nie jest dobrze, ja chcę powiedzić że nie jest tak żle jak to pokazują medie. Czytałem Pana artykół. Jeśli chodzi o szkołe na Litwie, zachęcam przeczytać mój pierwszy artykół. O pisanie nazwisk i nazw miejscowości będzie następny. Mam nadzieję że Pan coś z tego dowie śię nowego, n.p. ustawy UE i t.d. wtedy Pan zrozumię o pracę miediów i ich sposób informowania liudzi. Nie mówię że Pan nie ma racji, lub musi wierzyć we wszystkim co ja piszę, chcę tylko pokazać jak to wygląda ze strony Litwy.
O równe prawy litwinów w Polsce: sugeruję Panu pojechać do Sejny lub Suwałki, i poszukać tych dwujęzycznych nazw ulic i miescowości. Poszukać napisów litewskich na urzędach. Równiesz zapytać mieszkańców dla czego takich napisów nie ma.
Jak dla Pana, dla mnie równiesz szkoda że takie nonsensy dzieją się. Ale jak już pisałem - największe imprezy, jak i największe kłótnie są mięzy sąsiadów i przyjaciół :) mam nadzieje że problemy stworzone przez polityków będą przez ich (a może i z naszą pomocą) rozwiązane i będzie, jak nie wszystko, to w większości ok.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 21.07.2011 04:40

...Drogi, Czcigodny i Wielce Szanowny Panie...Robercie Kaminski...ja, pstragpotokowy, prawnuk Osocznikow i Bartnikow JKMosciow WXLitewskich podzielam i popieram Panskie sentymenty dotyczace Skarbu jakim jest dla Naszego ucisnionego poprzez Wrogie Sily Narodu rafineria w Mozejkach...Nasza karawana wielgladow jest w kazdej chwili gotowa wyruszyc z bratniej Gruzji...sloje wypelnione Naftowa Ropa czekaja w Dalekim Uzbekistanie...niech tylko wladze odzyska Pan Premier Jaroslaw Kaczynski a produkcja rafinerii wzrosnie kilkunastokrotnie...a jesli tak sie nie stanie to tez nic zlego...albowiem samo posiadanie rafinerii to tez gratka nie lada...nie ma na ten przyklad rafinerii ropy naftowej w Mozejkach Republika Burkina Faso...nie ma takiej rafinerii Fiji nie ma jej takze i Islandia...a Nasza Ojczyzna rafinerie w Mozejkach posiada...a pozwoli Pan Bog, to i zloze ropy naftowej takze bedziemy posiadac...ktore rafinerie w Surowiec zasili...a jesli nie to zasila Wielglady...gdy wici Pan Premier Kaczynski rozpali...byleby tylko juz do wladzy powrocil...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.